EĞLENCE YOLU

Proje Tanıtımı:
PROJE AMACI:
Matematik öğrenimini eğlenceli hale getirerek, öğrencilerin matematiğe karşı oluşmuş önyargılarını kırmak.

PROJE HEDEFİ:
öğrencilerin matematik dersinde öğrendikleri bilgileri eğlenceli bir şekilde tekrar etmesini sağlamak. Eksik kazanımları tespit etmek

PROJE ÖZETİ:

7. sınıf matematik müfredatını kullanarak 4 kişilik bir oyun hazırladım. Oyunun temel mantığı oyuncunun, oyunun her aşamasında karşısına çıkan soruları çözerek sonuçta en fazla puanı toplamaktır. Oyun 1 oyun tablası üzerinde piyonlarla ilerleyerek oynanıyor. Tablodaki her adımda farklı matematik konuları var. Oyuncu hangi konuya gelirse o konuyla ilgili kartlardan birini çekip, kartın üzerinde bulunan soruyu çözüyor. Her sorunun puanı farklı. Oyun sonunda en çok puanı alan oyunu kazanıyor.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER, Bu faaliyetlerin takvimi,
Projemi gerçekleştirebilmek için öncelikle yapmamız gereken işlemleri belirledik ve bir çalışma takvimi oluşturduk. Takvime göre yapılan çalışmalar aşağıdaki gibidir. 8-12 kasım oyunun nasıl olması gerektiği planlandı. 15-19 Kasım gereken malzemeler temin edildi. 29 Kasım – 11 aralık oyun hazırlandı. 14-21 ralık oyun 16 farklı kişiyle denendi.

Sonuçarı değrlendirilmesi, Ulaşıan sonuçar,

Elde edilen sonuçlar değerlendirildi. Oyuna katılan arkadaşların ilk oyunlarında hemen hangi konuda eksik oldukları ortaya çıktı. Öğrenciler eksiklerini tamamlayıp birkaç gün sonra tekrar oynadıklarında daha fazla puan topladıklarını tespit ettim. Böylece projemin amaca ulaştığı sonucuna vardım. Projemizi gerçekleştirirken herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Projenin Maliyeti

Projemiz için gereken malzemeler için yaklaşık 30 TL harcadım.