DOĞAL VE KOLAY YANIK KREMI

Proje Tanıtımı:
Zeytinyağının çeşitli faydalarının olduğunu biliyorduk ve ikimiz de bir çok programda izlemiştik .En çok da cilt sağlığı açısından çok büyük faydaları olduğunu bazı yaralarda da besleyici özellik gösterdiğini biliyordum.Bir kaç kere çevremde yanıklara da iyi geldiğini söylediklerini duydum bunun için bazı literatür araştırmaları yaptık ve şunları bulduk.

• Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.

•Zeytinyağı cildi besleyerek yeni hücreler üretilirken onların üzerine bir kalkan görevi yapar.Mikrop kapmasını önler ve hücre üretiminin de hızını arttırır.

• Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.

• Zeytinyağı traş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.

• Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.

• Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saçı parlatır.

• Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir.

• Zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir.

• Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır.

–Bunun yanında BALMUMUyla beraber kullanıldığında daha da besleyici özellik gösterdiğini öğrendik. Balmumu, Arının gövdesinin arka bölümünün altında bulunan balmumu bezelerinden salgıladığı yumuşak bir maddedir. Arı, balmumunu yaşamının 11. günü ile 18. günü arasında salgılar. Bununla petek diye adlandırdığımız altıgen gözenekleri yapar. Arıların imal ettiği sarı renkteki bu madde kolay bozulmaz. Balmumu birçok temizleyici, besleyici ve nemlendirici kremde emülsiyon olarak yer alır. İçeriğinde balmumu bulunan kremler cilde iyice yapıştığından, hava değişikliğinde cildi korur.

Ayrıca çok sıcak iklimlerde yumuşamaya, hatta sulanmaya yüz tutan kremlerde de balmumu kullanılır. Kış dönemlerinde bu madde kolayca sertleştiğinden, kremlere az miktarda konmalı. Aksi takdirde krem cilde zor yayılır. Estetikte beyazlatılmışı yeğlenir.

Bunun sonucunda balmumu,zeytinyağı ana madde yanında da yumurta akı ve özellikle kuyularda bulunan sudan yani halk arasında acı su olarak bilinen sudan kullandık.Yer altı suları kullanmamızdaki amaç içerisinde mineral oranı ve çözünmüş madensel tuz oranı diğer sulara göre daha fazladır bu da besleyici özelliğini arttırır.Yumurta akı kullanılmasının sebebi de cildi sıkılaştırması ve parlak bir görünüm almasının sağlanmasıdır.

Sonuç olarak bu kremi yaptık ve yanık sorunu olan bir hasta da denedik ilk yanık anında acısını alırken ve su keseciklerinin oluşmasını engellerken iz bırakmadan tedaviyi gerçekleştirdi.

Kullanılan Malzemeler; Saf zeytinyağı, Kuyu suyu( ACI SU) , Balmumu, 1lt suya 4 yumurtanın akı