DIKKAT KAPAĞI AÇMA

Projenin Amacı: Küçük çocukların elektrik prizlerine yabancı cisim takması sonucu oluşabilecek elektrik çarpmalarını önlemek.

Giriş:

220 V gerilime çarpılan bir insanın vücudundan yaklaşık 250 mA üzerinde akım geçmektedir. Elektrik akımı geçen vücutta adale krampları oluşması nedeniyle kazaya uğrayan kişi elektriği tutulduğu yeri bırakamamaktadır. Elektrik akımının akış yönü üzerinde canlının kalbi bulunamıyorsa, kalp atışları hızlanmakta, düzenliliğini yitirmektedir. Bunun sonucu kalp hareketleri durmakta, solunum ve kan dolaşımı kesilmesi nedeniyle ölüm olayları meydana gelmektedir. İnsan vücudundan geçen akımın şiddeti, gerilime ve vücudun direncine bağlıdır. Vücut direnci derinin yaş ya da kuru olmasına, çarpılma yeri ile ayak arası mesafesine göre değişmektedir. Elektrik akımının yönü kalp üzerinden geçtiği takdirde kesin ölüm hali için 50 mA lik akım şiddeti yetebilmektedir.

İnsan vücudundan geçen akımın etkisi:

1 mA Hissedilir
5 mA Hafif kramp
10 mA Genel kramp
15 mA Kas kasılması
25 mA Şiddetli ağrı
50 mA Dayanılmaz acı
100 mA Ölüm

Hazırlayan: Dr. Süleyman ARI,

Çocuklar küçük yaşlarda nesnelere dokunarak onları anlamaya çalışırlar. Bu durum bazen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocukların her hareketlerinde yanlarında bulunmak zordur. Bu nedenle böyle bir projeyi hazırlamaya karar verdik. Geri dönülmez zararlar verebilecek elektrik karşı koruyucu pirizi tasarladık. Kapaklı şekilde bulunan pirizin kapağı açılmaya çalışıldığında sesli uyarı veriyor böylece ebeveyn çocuğun tehlikede olduğunu fark ediyor. Çocukta çıkan sesten dolayı prizden elini çekiyor. Uyarı açma kapama düğmesi sayesinde prizi kullanacak diğer kişiler aynı uyarıyla karşılaşmıyor.

Proje bütçesi: Kapaklı priz 6,50 TL

Zil sistemi 5,00 TL

Evde bulunan pil yatağı ve kablolar.

Proje takvimi: 30 Kasım – 7 Aralık 2011 Proje araştırmasının başlaması

07-14 Aralık 2011 Literatür araştırmasının yapılması, ürünün belirlenmesi

04-11 Ocak 2012 Ürüne uygun malzemelerin toplanması, ürünün hayata geçirilmesi

Sonuç: Bu projemiz sayesinde çocuklarımız güvenle oyun oynayabilecek ve tehlike anında bireyleri uyararak çocuklarını korumalarını sağlayacak.