DEPOMUZ ALTIGEN PRIZMA

PROJE ADI:Depomuz altıgen prizma

PROJE AMACI:Projemiz ile uzun yollarda daha kısa yol imkanı tanıyan araç depolarının maksimum seviyede artırılarak daha fazla yol imkanı sağlamaktır.Bu projemizde özellikle lpg li araçlarda sık rastlanan sürekli yakıt takviyesi durumunu en az düzeye indirmiş olacağız.Projemizin en önemli özelliği altıgen prizma şeklinde yakıt deposu kullanılmasıdır.Arıların varoluşundan beri altıgen prizma şeklinde peteklerin varlığını bilmekteyiz.Arılar altıgen prizmanın en çok iç hacme sahip olduğunu biliyor ve de kullanıyorlar.Bizde projemizde altıgen prizmanın en geniş iç hacim özelliğinden faydalanarak yakıt depomuzu mümkün olduğu kadar en büyük hale getirerek yakıtım biter mi dedirtmeyeceğiz.

GİRİŞ:Projemizi hazırlama aşamasında arı peteklerini inceledik.Prizmaların bütün matematiksel ölçümlerini yaptık.En geniş hacimli olanının altıgen prizma olduğunu ispatladık.Proje hazırlama sürecinde okulumuz matematik öğretmeni Ali ÇIPLAKNARİN rehberliğinde çalıştık.

KULLANILAN YÖNTEM:Proje hazırlama sürecinde sürekli beyin fırtınası yaparak neler yapabileceğimizi araştırdık.Sürekli projemizle neler kazanacağımızı hesapladık.Hem zaman hem de yakıt takviyesinden kurtulacağımıza karar verdik.

PROJE BÜTÇESİ:Proje hazırlama sürecinde 6 tl harcama yaptık.

PROJE ÇALIŞMA TAKVİMİ:Projemizde planlama ile işe başladık.Daha sonra araştırma ve hazırlık aşamalarıyla beraber yaklaşık 2 aylık bir süre çalıştık.

SONUÇ:Sonuç olarak faydalı bir proje hazırladık.Uygulanabilirlik ve kullanılışlılık yönünden de oldukça başarılı bir proje hazırladık.