DAĞAMIZDAKİ HAYVANLARIN NESLİ TÜKENMESİN

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: NESLI TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLARIN, DOĞAL ÇEVREYE YAKIN ORTAMLAR HAZIRLAYARAK, YAŞAMLARIN DEVAM ETMESINI SAĞLAMAK.

PROJE HEDEFİ: DOĞAL ORTAMLAR HAZIRLAMAK. NESLI TÜKENMEKTE OLAN HAYVAN GRUPLARINDAN ÖRNEKLERI BU ORTAMA KOYMAK.ONLARIN ÜREMELERI IHTIYAÇLARINI KONTROL ALTINA ALMAK.SAYILARI ARTAN HAYVANLARI DIĞER DOĞAL ORTAMLARA AKTARMAK.

PROJE ÖZETİ: İNTERNET HABERLERI VE DIĞER HABERLERDE ÇOK KARŞIMIZA ÇIKAN BIR MESELE DÜNYA DÜZENIN GÜN GEÇTIKÇE BOZULMASIDIR.BUNDAN ISE EN ÇOK ETKİLENEN DOĞAL ORTAMLAR VE BURADA YAŞAYAN CANLILARDIR.BU PROBLEM IÇINDE GÖZDE PEK GÖREMEDIĞIMIZ ANCAK BELGESELLERDE IZLEDIĞIMIZ HAYVAN TÜRLERININ ÇOK OLUMSUZ ETKILENDIKLERINI TESPIT ETTIK.BUNUN DOĞRULTUSUNDA NESLI TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLARIN DAHA ÇOK GÜVENLIK VE KONTROL ALTINA ALINMASINI SAĞLAYAN BIR PROJE GELIŞTIRDIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: DOĞAL ORTAMLAR NASIL OLMALI ARAŞTIRILDI.SONRA DOĞAL ORTAM MAKETI YAPILMAYA BAŞLANDI.ÖNCE BITKI ÖRTÜSÜ SONRADA NESLI TÜKENMEKTE OLAN HAYVAN GRUPLARINDAN ÖRNEK MAKET YERLEŞTIRILDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: OLUŞTURULAN PROJENIN VARLIĞI INTERNETTEN ARAŞTIRILMIŞTIR. TASARLANAN PROJENIN ÇEVREYE UYUMU ÜNIVERSITE DE BULUNAN BIYOLOG VE ÖĞRETIM ÜYELERINE SORULARAK ARAŞTIRILMIŞTIR.

ULAŞILAN SONUÇLAR: EĞER GÜZEL BIR ORTAM BULUNUP BU ORTAM DOĞAL ÇEVRE ŞARTLARI OLUŞTURUL ISE CANLILARIN YAŞAMA IHTIMALLERI ARTMIŞ OLUR.GÜNÜMÜZ DE INSANOĞLU DEVAMLI YIKIM IÇERISINDE.BUNLARDAN DOĞAL ORTAMLAR VE BURADA YAŞAYAN CANLILAR ÖZELLIKLE NESLI TÜKENEN HAYVANLAR ETKILENMEKTEDIR.BU PROJE ILE HEM DOĞAL ORTAMLAR HEM DE NESLI TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLARIN SAYISI ARTMIŞ OLACAKTIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: BU PROJENIN HAYATA GIRMESI IÇIN CIDDI UĞRAŞ VE MADDIYAT GEREKLI.FAKAT TÜM INSANLAR BUNA IHTIYAÇLARI VARDIR.ÖZELLIKLE DOĞAL ORTAMI SEVEN VE HAYVANLARIN YAŞAMLARINA ILGI DUYAN TÜM INSANLARBUNA DESTEK VERECEKLERDIR.YAPILAN MAKETTEN DE ANLAŞILDIĞI GIBI DOĞAL ORTAM KORUNMASINA ÖNEM VEREN BIR PROJEDIR.

KAYNAKLAR: HTTP://WWW.MSXLABS.ORG/FORUM/CEVRE-BILIMLERI/9179-NESLI-TEHLIKEDEKI-TURLER.HTML 05.10.2009, 05.10.2009, HTTP://WWW.DIJITR.COM/TURKCE-INDIR/DOGAL-ORTAM-NEDIR.HTML 05.10.2009

PROJENİN TAKVİMİ: 1-30 EKIM 2009: PROBLEM TESPITI, KAYNAK TARAMA 1-30 KASIM 2009: MALZEMELER TEMINI 1-30 ARALIK 2009: PROJE MAKETININ YAPILDI 1-26 OCAK 2010: PROJE MAKETININ SUNUMU

PROJE BÜTÇESİ: DOĞAL ORTAM IÇIN KÖPÜK TABAN:10TL , HAYVAN MAKETLERI:14TL ,DOĞAL BITKI ÖRTÜSÜ MAKETI:27TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: MARMARA ÜNIVERSITESI ATATÜRK EĞITIM FAKÜLTESI BIYOLOJI BÖLÜMÜ