Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı (COP-12) Bilgi Notu – REC Türkiye
Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12. Taraflar Konferansı (COP-12) 12-23 Ekim tarihlerinde Ankara’da Türkiye başkanlığında gerçekleştirildi. Yaklaşık 6.000 katılımcının yer aldığı Konferans, sözleşme üyesi 195 ülkenin üst düzey karar alıcılarının yanı sıra uluslararası kuruluş, özel sektör ve sivil toplum temsilcileri ile bilim insanlarını aynı çatı altında topladı.

Çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklık (DLDD) sorunlarına ortak çözüm ve iyi uygulama yöntemlerinin geliştirilmeye çalışıldığı ve müzakere edildiği Konferans’ta öne çıkan üç gündem başlığı vardı:

-Birleşmiş Milletler tarafından geçtiğimiz Eylül ayında kabul edilen “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi”nin –özellikle 15.3. maddesinin – UNCCD hedef ve uygulamalarına entegrasyonun sağlanması,
-Bu doğrultuda Arazi Bozulumunun Dengelenmesi (LDN) için ölçülebilir hedefler koyulması ve
-30 Kasım-11 Aralık’ta Paris’te gerçekleştirilecek İklim Değişikliği 21. Taraflar Konferansı öncesi DLDD ve iklim değişikliğine ilişkin ortak görüş ve mesajların verilmesi.

Bilgi notuna aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz: http://rec.org.tr/?module=press&item=press_news_homepage&news_homepage_id=511

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.