Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 20

Biyoloji Dersi TÜBİTAK Araştırma Projesi 20

Doğal Antimikrobiyal Maddeler İçeren Çevre Dostu Yenilebilir Protein Film

Sentetik ambalajlar, 1900’iu yıllardan beri gıda ambalajı olarak kullanılmaktadır. Sentetik ambalajların kullanımıyla artan çevre kirliliği, düşen gıda kalitesi, sentetik ambalajların kanserojen etkileri, tüketicilerin yüksek kaliteli ve uzun raf ömürlü gıdalara olan taleplerindeki artış yeni ambalajlama teknolojilerine olan ihtiyacı arttırmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar ülkemizde yetişen kekik, karanfil, biberiye gibi maddelerin uçucu yağlarının antioksidatif etkilerinin yanında patojen mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal etkilerinin olduğunu da ortaya koymuştur.

Bu çalışmada süt proteini, gliserol, balmumu kullanarak hazırlanan, doğada %100 çözünebilen protein filmlere antimikrobiyal özellikleri olan uçucu yağlar ekledik. Ve 27 cm3 hacminde hazırladığımız kaşar peyniri örneklerinin ambalajlanmasında kullandık. 30 gün boyunca yaptığımız gözlemler sonucunda kekik, karanfil ve biberiye uçucu yağı içeren protein filmlerin içerdikleri antimikrobiyal maddeler sayesinde hem kaşar peynirinin üzerinde hem de ambalajın üzerinde mikroorganizmaların üremesini ve tutunmasın engellediğini tespit ettik.

Protein filmlerin ambalaj olarak kullanımında kaplanan ürünlerin mevcut raf ömrünü üç katına kadar uzattığına, ürüne yeni duyusal özellikler kazandırdığına, gıdaların kendine has özelliklerinin korunmasının sağladığına, gıdaların içerdiği yağların oksidasyonunu önlediğine ve maliyet olarak sentetik ambalajlarla aynı fiyata denk geldiğine ulaştık.

RİZE ÖZEL ŞAHİKA FEN LİSESİ
RİZE ÖZEL KOPUZLAR ŞAHİKA LİSESİ

Danışman: Sedi Karadaş

Proje Öğrencileri
HANDE YENİ
SERRA SEMİZ