Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi Başlıyor

Bilim Elçileri Projesi, TOG Vakfı ve Bayer ortaklığında yürütülen bir bilim okuryazarlığı projesi.

Bu proje ile önce gençlere sonra da gençler aracılığı ile çocuklara doğa bilimlerini sevdirmeyi ve bilim yapmak için illa ki laboratuarlara ihtiyacımız olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Bilimin aslında günlük hayatımızın içerisinde var olan bir şey olduğunu, yalnızca etrafımızda olup biteni gözlemleyerek, neden sorusunu sorduğumuzda bunu görebileceğimizi aktarıyoruz.

Bu projede gençler; öncelikle, ‘Bilim Okuryazarlığı’ başlığında formal olmayan eğitim modülleriyle tasarlanmış bir eğitime katılıyorlar.

Ardından, ilköğretim çağındaki çocuklarla birlikte gerçekleştirdikleri gönüllü çalışmalarla ‘Bilim Elçileri’ olarak, çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini hedefliyorlar.

Bilim okuryazarı olmayı, bilim hakkındaki her şeyi bilmek değil, bilimin gerçekten nasıl çalıştığını merak etmek, araştırmak ve anlamak olarak tanımlıyoruz.

Bilim okuryazarı olmak aynı zamanda, kişinin karar verme, sivil katılım, kültürel ilişkiler ve üretim için gerekli olan bilimsel kavramları ve süreçleri bilmesini sağlıyor. Böylece, önce gençleri daha sonra da çocukları günlük hayatlarında merak ettikleri şeyleri sorabilen, sorgulayabilen, doğada olan olayları gözlemleyebilen ve anlamaya çalışan bireyler haline getiriyor.

Bilim Elçileri projesi 2011 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı sahasında uygulanıyor. Proje uygulama sürecindeki deneyimlerimizin, bu alanda bir değişiklik yaratması, farklı çalışmalara ışık tutması ve en önemlisi bilimi sevmek ve sevdirmek yolunda fark yaratabilmesini diliyoruz.

‘Bayer Genç Bilim Elçileri’ projesi bu sene de devam ediyor ve örgütlenmelerini arıyor!

Eğer siz de bir bilim okuryazarlığı projesi olan ‘Bayer Genç Bilim Elçileri’ ile ilgileniyorsanız, lütfen bu metnin devamını okuyun!

Bu proje; temelde, önce gençlere sonra da çocuklara doğa bilimlerini sevdirmeyi ve evrende olup bitenleri merak edip sorgulatmayı hedefliyor. Bayer ve Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile yürütülüyor.

Eğer, örgütlenme olarak siz de Bayer Genç Bilim Elçileri Projesi’ni uygulamak istiyorsanız ve bununla alakalı 22 – 27 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek proje eğitimine tam zamanlı katılmayı kabul ediyorsanız, hemen bir toplantı yapıp proje ekibini ve bu proje ekibinden eğitime gelecek olan 3 kişiyi (bu 3 kişiyi seçerken ekibinizde mümkünse 2, değilse lütfen en az 1 kadın bulundurun) belirleyebilirsiniz. Sonrasında başvuru formunu hep birlikte doldurup, 10 Kasım günü 23:59 saatine kadar [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin