Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması

Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) lise 2. sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak’ın “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” projesi TÜBİTAK tarafından Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’nda Türkiye adına yarışmak üzere aday gösterildi.

Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağlı TEVİTÖL lise 2. sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak bal projeleri ile TÜBİTAK Araştırma Projeleri Yarışması’nda Uygulamalı Fizik dalında aldıkları Türkiye birincilikleri ile Avrupa’nın en prestijli bilim yarışmasına katılma hakkı kazandılar. Aliye ve Melisa, 23. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecekler. Yarışmaya katılma hakkı kazandıkları proje olan “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” sayesinde bala katılan şeker artık kolayca tespit edilebilecek.

23. Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması geleceğin bilim adamlarını seçiyor

TEVİTÖL lise 2. Sınıf öğrencileri Aliye Bihter Günal ve Melisa Tokmak’ın, fizik öğretmenleri Meral Uğurlu önderliğinde “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” adlı projeleri TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda uygulamalı fizik dalında Türkiye birincisi seçildi.

Her yıl düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda tüm dallarda birincilik ödülü alan projeler değerlendirilip bunlar içinden seçim yapılarak Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’na katılacak projeler belirleniyor.

Avrupanın en prestijli bilim yarışmalarından biri olan Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması, bu yıl Finlandiya’nın Helsinki şehrinde 23-28 Eylül 2011 tarihleri arası düzenlenecek. 42 ülkenin gençlerinin katıldığı yarışmada birinci seçilecek proje sahibi öğrenciler 7000 euro ödül kazanacaklar.

Yarışmada fizik, kimya ve biyoloji alanında TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye birincisi olan projelerden seçilen 3 proje ve 6 öğrenci ülkemizi temsil edecek.

Türkiye, yarışmaya 2002 yılından beri katılıyor ve bu süre içerisinde katılan gençer 9 ödül kazandı.

Sahte Bal ile Gerçek Bal Kolaylıkla Ayırt Edilebilecek

TEVİTÖL lise 2. sınıf öğrencileri Bihter ve Melisa’nın “Farklı Balların Optiksel Aktivitelerinin Deneysel Yöntemlerle İncelenmesi” projeleri bal örneklerinin lazeri döndürme açısını tespit ederek salgı ve nektar balları arasındaki ile doğal ve işlenmiş ballar arasındaki farkı belirlemeyi amaçlıyor.

Melisa ve Bihter’in sahte bal ile saf balı ayırmaya yönelik hazırladıkları projeleri aynı zamanda Türkiye’nin bal haritasını çıkarmayı da hedefliyor. Yaptıkları çalışma ile binlerce dolara mal olan bal incelemelerini çok basit bir mekanizmaya indirilmesini de sağlamış oldular.