AGÜ Dil Öğrenimi Ve Öğretim Yöntemleriyle İlgili Uluslararası Konferans

Abdullah Gül Üniversitesi(AGÜ) öğrenen odaklı yaklaşımı ile geleceği şekillendirecek bireyler yetiştirme vizyonunu doğrultusunda “Dil eğitimi, Eğitim Teknolojileri ve Öğrenci Otonomisi” konulu uluslararası bir konferans düzenleyecek.

Dil Okulu tarafından, AGÜ Sümer Kampüsü’nde 24-25 Nisan 2015’de düzenlenecek olan konferansta “öğrenen otonomisinin artırılması” amaçlanıyor. Bu amaca ulaşmaya çalışılırken “eğitim teknolojileri ve geleneksel eğitim metotlarının harmanlanması (blended learning)” da ele alınacak.

Konferansa, Türkiye ve yurtdışında bulunan Dil Okulları ve Eğitim Fakültelerinden dil eğitimi, eğitim teknolojileri ve öğrenen otonomisi konularında alanında uzman kişiler katılacak. Konferansın ana konuşmacıları ise bu alanlarda dünya çapında tanınan eğitimci ve yazarlar olan Prof. Dr. Gary Motteram, Nik Peachey ve Nicky Hockly olacak.

Konferansta sunumlarını paylaşmak isteyen katılımcılar 02 Ocak 2015’e kadar çalışmalarını konferans komitesine gönderebilecek. 5 kişi tarafından oluşan komite tarafından ön elemeden geçerek onaylanan sunumlar 19 Ocak 2015’de açıklanacak. Sunumları onaylanan katılımcıların 06 Şubat 2015 tarihine kadar kesin kayıt yaptırmaları gerekecek.

Konferans koordinatörü Ray Wiggin, konferansın Kayseri’de bu alanda yapılacak ilk uluslararası konferans olma özelliği taşıdığını belirterek, etkinliğin hem AGÜ Dil Okulu’nun hem de AGÜ’nün ulusal ve uluslararası tanınırlığı artıracağını söyledi.

Wiggin ‘’Konferansın AGÜ’nün prestijini ciddi anlamda artıracağına inanıyoruz. İki günlük konferansımız “Dil Eğitimi, Eğitim Teknolojileri ve Öğrenci Otonomisi” alanında dünya çapında tanınan eğitimci ve yazarların ana konuşmalarıyla başlayıp farklı sunum ve grup çalışmaları ile devam edecek. Bu konferansın AGÜ Dil Okulu ile diğer eğitimci ve kurumlar arasındaki işbirliği ve tecrübe paylaşımını artıracağına inanıyoruz.’’ dedi.

Konferansın ana amaçları; ‘’AGÜ’nün ulusal ve uluslararası tanınırlığını artırmak, AGÜ Dil Okulu’nun tecrübelerini paylaşmak, eğitim teknolojileri ile öğrenci otonomisi alanında kişi ve kuruluşlarla işbirliğini artırmak ve üniversiteler arası kültür paylaşımını sağlamak’’ olacak.

Konferans hakkında bilgi almak ve katılım sağlamak isteyen kişiler agusl15.agu.edu.tr internet adresinden detaylı bilgiye ulaşabilecek.

“Blended Learning into Autonomy” Conference, Kayseri 2015
Where is the wisdom we have lost in knowledge?
Where is the knowledge we have lost in information?
T.S. Eliot

Abdullah Gul University (AGU) is just one instance of a growing number of institutions where all students are obliged to use English proficiently for degree programs in which the medium of instruction is English. At AGU Language School, there is a strong belief that Blended Learning is a useful vehicle and Learner Autonomy a prized goal. While Blended Learning can be seen as one way of increasing opportunity for a learner to engage with learning objectives and activities, it is clear that, blended or not, increased learning opportunity does not necessarily translate into increased learner uptake. Even where there is uptake and learners do engage, the notion of them doing so autonomously is an ideal more sought than realized. We may teach what to learn, and even how to learn, but how can we impart the wisdom necessary for our students to learn for and by themselves?

The Language School at Abdullah Gul University proposes to address the theme of Blended Learning into Learner Autonomy at a conference on 24/25 April 2015. This conference aims firstly to consider how Blended Learning approaches can be used to increase English learning opportunities for students working in their second language. Secondly, the conference will consider how to help students make the most of their opportunities for academic progress in English by learning to learn more autonomously.

To address these two aims, the conference will consider the following topics:

Managing blended learning and learner engagement
• Varieties of blended learning.
• What is learner engagement?
• Assessing progress in the blended learning environment.
• Scope and limitations of learning management systems.
• Rules of engagement: how does engagement differ for learners and instructors?
• What are the affordances (facilitating properties) and constraints (limiting properties) of technology
in English language learning?

Increasing Autonomy
• Evaluating learner engagement and autonomy.
• Learners’ perception of autonomy.
• How to motivate learners to be more autonomous learners?
• Creating an ethos for Institutional conditions for, and evaluation of, learner autonomy.
• Professional Development to promote autonomy.

Call for Papers
Proposals are welcomed for presentations or workshops (45 minutes length) in any area of the following themes of blended learning and/or learner autonomy:
Managing blended learning and learner engagement
• Varieties of blended learning.
• What is learner engagement?
• Assessing progress in the blended learning environment.
• Scope and limitations of learning management systems.
• Rules of engagement: how does engagement differ for learners and instructors?
• What are the affordances (facilitating properties) and constraints (limiting properties) of technology in English language learning?
Increasing Autonomy
• Evaluating learner engagement and autonomy.
• Learners’ perception of autonomy.
• How to motivate learners to be more autonomous learners?
• Creating an ethos for institutional conditions for, and evaluation of, learner autonomy.
• Professional Development to promote autonomy.

The deadline for proposals is Friday, 2nd January 2015.
Notification of acceptance of proposals will be sent by Monday, 19th January 2015.
The deadline for speakers to confirm their participation is Friday, 6th February 2015.

Please submit your proposal here with the following information:

1. Your name, job title and organisation.
2. Title and format of your presentation/workshop (45 minutes).
3. Abstract (250-300 words).
4. Brief professional biography (50 words).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.