5. Bahar Matematik Buluşması

Bahar Matematik Buluşması, matematik öğrencileri tarafından matematik öğrencilerine yönelik bir seminerler bütünlüğü sunmayı amaçlayan bir etkinliktir. 2-3 Mart 2019, tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek beşinci buluşmamız Michael Atiyah’a ithaf edilmiştir. Konuşmalar akademik odaklıdır ve akademisyenler veya başvuru üzerinden öğrenciler tarafından verilir. Katılım, kayıt esasıyla herkese açıktır ve öğrenciler konuşma vermek için başvuruda bulunabilir. Öğrenci konuşma başvuruları, konuları ve içerikleri üzerinden bir jüri elemesinden geçirilir; uygun bulunan konuşmalara etkinlikte yer verilir.

Seminerler
Öğretim Üyeleri
Ferit Öztürk (Boğaziçi Uni.) : In Memory of Michael Atiyah
Nigar Tuncer (Bilgi Üni.): Use of Topology in DNA and Proteins
Muhammed Uludağ (Galatasaray Üni.): Konümeratör
Piotr Kowalski (University of Wroclaw): Model Theory of Fields

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul kampüsü

Kayıt olmak için tıklayın.
Son kayıt tarihi konuşmacılar için 17 Şubat, katılımcılar için 27 Şubattır.

Email: baharmatematikbulusmasi[at]gmail.com

Bahar Matematik Buluşması, farklı üniversitelerde okuyan matematik öğrencileri tarafından yılda iki defa düzenlenen, akademik odaklı bir çalıştay dizisidir. Buluşmaların sabit bir mekânı bulunmamakla birlikte her seferinde farklı bir üniversitede gerçekleştirilmesine özen gösterilir. Konuşmalar, davetli akademisyenler ve başvuruda bulunan öğrenciler tarafından verilir ve farklı üniversitelerden matematik öğrencilerinin bir araya gelip matematik dinleyebileceği, tartışabileceği ve kendi ilgilendikleri konulardan bahsedebilecekleri bağımsız bir ortam yaratmayı amaçlar. Buluşma tarihi, buluşma yeri ve davetli akademisyenler birkaç ay öncesinden duyurulur. Genelde güz ve bahar eğitim dönemlerinin ilk haftalarında yapılır.

Katılım
Dinleyici olarak başvuruda bulunan herkes etkinliğe katılabilirken, konuşmacı olmak için başvuruda bulunan öğrencilerin konuşmaları, konuşma konuları ve içerikleri esas alınarak, akademisyenlerden oluşan bir bilim kurulunun değerlendirmesine tabii tutulur. Bilim kuruluna konuşma başlıkları ve özetleri hiçbir kişisel bilgi dahil edilmeden gönderilir ve uygun görülen konuşmalar programa dahil edilir.

Maddiyat
Bahar Matematik Buluşmasına katılım ücretsizdir. Türk Matematik Derneği’nin sponsorluğunda gerçekleşen Bahar Matematik Buluşması, bütçesi dahilinde katılımcılarına olabildiğince yol ve yemek desteği sağlamaya çalışmaktadır. Yol desteği başvuruları, buluşma tarihinden birkaç ay önce açılır. Yemek desteği ise buluşma organizatörlerinin bütçe dahilinde uygun gördüğü bir miktarda tüm katılımcılara sunulur.

Program/Kabul
Dinleyici olmak amacıyla başvuru formunu doldurduktan sonra kaydınızın tamamlandığına dair bir geri dönüş e-postası alırsınız ve kaydınız tamamlanır. Yol desteği başvurularının sonucu, buluşmanın başlangıç tarihinden yaklaşık 3 gün önce belli olur. Konuşmacı başvuruları, buluşmanın başlangıç tarihinin 10 ila 20 gün öncesinde sonlanır. Başvurular, bilim kuruluna gönderilir ve bilim kurulu elemesinden geçirilir. Konuşmaların saatleri, tüm konuşmacılara danışılarak ayarlanır ve buluşma tarihinden 1 hafta önce belli olur.