3. Köprüler Viyadükler Sempozyumu

Köprülerin tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Ülkemizde de eski uygarlıkların izlerini taşıyan tarihi köprülerimiz bulunmaktadır. Tarihi köprülerin gelecek nesillere aktarılması bir insanlık görevidir. Tarihi köprülere uygulanacak restorasyon işlemlerinin irdelenmesi ve tartışılması bu yapıların özgünlüklerini korumaları açısından büyük önem arz etmektedir. Diğer köprüler ve viyadükler ise günümüzde çok önemli bir ihtiyacı yerine getiren mühendislik yapılarıdır.

Bilim ve teknolojideki gelişmeler, köprü tasarımında ve yapılmasında uygulanacak teknolojilerde beklentileri de artırmaktadır. İnşaat mühendislerine düşen önemli görevlerden biri de bu beklentilere cevap vermektir. Ülkemizdeki ve yurtdışındaki köprü uygulamalarının konunun uzmanları tarafından meslektaşlarımızın bulunduğu ortamda tartışılması ve irdelenmesi mesleki bilgi birikimi ve gelişimi açısından yararlı olacaktır.
Belirtilen nedenlerle bu sempozyumun temel amacı; akademisyen, uzman ve uygulayıcılarımızı bir araya getirerek köprü tasarım, hesap ve yapımı kapsamında yer alan konularla ilgili gelişmeler ve ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik önerilerin paylaşılmasına zemin hazırlamaktır.

Bu amaçla TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 3. Köprüler Viyadükler Sempozyumunu Bursa Şube yürütücülüğünde 08-09-10 Mayıs 2015 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirecektir.

Dr. Erhan KARAESMEN
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı

KONULAR

Özel ve Büyük Açıklıklı Köprüler
Köprü Tasarımı
Köprü Mesnet ve Derzleri
Tarihi Köprüler
Köprü Bakım ve Muayene
Hızlı Tren Köprüleri
Köprü Deprem Tasarımı
Köprü ve Çevre
Davranış İzleme

TMMOB İMO Bursa Şubesi
Dilfigar ATİK (İnşaat Müh.)
E-posta: [email protected]
BAOB Yerleşkesi Odunluk Mh. Akademi Cd. No:8/A-1 Nilüfer/BURSA
Tel: 0224 452 94 00 (pbx)
Faks: 0224 452 95 00
www.koprulerviyadukler.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.