26. Ulusal Özel Eğitim Kongresi

26. Ulusal Özel Eğitim Kongresi, 5 – 8 Ekim 2016, Eskişehir

26. Ulusal Özel Eğitim Kongresi’nin Değerli Katılımcıları,

İlk kez 1991 yılında Özel Eğitimin Türkiye’de gelişmesinde öncü olan Doç. Dr. Mitat Enç anısına “Özel Eğitim Günleri” adıyla başlayan Ulusal Özel Eğitim Kongresi bu yıl 5-8 Ekim 2016 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Eskişehir’de düzenlenmektedir. Anadolu Üniversitesi ve Özel Eğitimciler Derneği’nin (ÖZDER) iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan kongremizin oturumları, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi ve Öğrenci Merkezi’nde bulunan salonlarda ve fuaye alanında yapılacaktır.

Bu yıl 26.’sını düzenleyeceğimiz kongremizin teması “Özel Eğitimde Dönüşümler” olarak belirlenmiştir. Sizleri özel eğitimde olan dönüşümleri, ilerlemeleri ve yenilikleri paylaşmak üzere Anadolu Üniversitesi’ne ve Eskişehir’e davet ediyoruz.

Kongremizde ele alınacak konular; tanılama ve değerlendirmeden erken çocuklukta özel eğitime, kaynaştırma ve bütünleştirme uygulamalarından yetişkin yaşamına geçiş ve toplumsal yaşama tam katılıma kadar pek çok konuyu içermektedir. Kongremizde tüm özel eğitim kategorilerinde sunumlara yer verilecektir. Özel eğitimin disiplinler arası bir alan olması, katılımcı kitlemizi de zenginleştirmektedir. Bu bağlamda, kongremize özel eğitim alanından akademisyenlerin, genç araştırmacıların, öğretmenlerin, öğrencilerin, özel eğitim alanıyla ilişkili destek hizmetleri sunan meslek gruplarının ve özellikle ailelerin katılımı beklenmektir. Bunun yanı sıra, kongremize ülkemizde özel gereksinimleri olan bireylerin bağımsız yaşamalarına katkıda bulunan tüm kamu ve özel kuruluşlar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve yayınevlerinin katılımı beklenmektedir.

Davetimiz, özel gereksinimleri olan bireyler ve ailelerine daha nitelikli eğitim hizmeti sunmak isteyen, bilimsel çalışmaları ve bilimsel uygulamaları kendine ilke edinmiş tüm kişi ve kurumlaradır. Sizleri, üniversitemizde ve Midas Antik Kentiyle, müzeleriyle, parklarıyla, Anadolu’nun bilim, sanayi, kültür, sanat, gençlik ve turizm merkezi olan Eskişehir’de ağırlamaktan onur duyacağız. Tüm katılımcıların kendilerine önemli kazanımlar elde edeceği bir kongre olması dileğiyle…

Anadolu Üniversitesi adına
Kongre Başkanı
Prof. Dr. Atilla Cavkaytar