17. Avrasya Ekonomi Zirvesi

Bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilecek Avrasya Ekonomi Zirvesi, birçok ülkeden gelecek devlet başkanları, başbakanlar, bakanlar, kamu ve özel sektörden üst düzey yöneticiler ve uluslararası basının katılımıyla İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde kapılarını açıyor.

Bu yıl Avrasya Ekonomi Zirvesinde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim, Savunma ve Güvenlik, Enerji, İnşaat ve Gayrimenkul ile Yerel Yönetimler konularında oturumlar gerçekleştirilecek ve Avrasya ülkelerinden gelen üst düzey yöneticiler ile oturumlar gerçekleştirilecektir.

 

 

17. Avrasya Ekonomi Zirvesi çeşitli panel oturumlarından oluşan ve iki gün sürecek olan uluslararası katılımlı bir zirve etkinliğidir. 28 Yıllık bir mazisi bulunan MGV (Marmara Grubu Vakfı) tarafından ilk kez 16 yıl önce, 1998 yılında gerçekleştirilen organizasyon adından da anlaşılacağı üzere Avrasya Bölgesinin tamamını kapsayan ve her geçen yıl sınırlarını genişleten bir etkinliktir. Konu başlıkları altında, küresel ekonomik ilişkiler çerçevesinde, bölgesel iş birliği olanaklarını irdeleyecek panel oturumları Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde işlenecektir.

Medya

Zirve, 2012 ve 2013 yıllarında, yerel, ulusal ve uluslararası medyadan yüksek basın ilgisi ile karşılaşmıştır. Yaklaşık 150 ulusal ve uluslararası gazeteci etkinliği takip etmiş bulunmaktadır. Zirve 120’den fazla gazetede, 20’den fazla mecmuada ve 10 ulusal televizyon kanalında, yer alarak 1 Milyon USD’den fazla reklam değerine ulaşmıştır.

21. Yüzyılın Yükselen Yıldızı: Avrasya

Yaklaşık 543 milyon nüfusa ve 6.551 trilyon dolar alım gücüne sahip olan Avrasya interlandı jeopolitik ve iktisadi açıdan dünyanın en önemli bölgelerinden biridir. 16 yıldır düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi bu güne kadar 70 Cumhurbaşkanı, 265 Bakan, 610 Bürokrat, 200 Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi ve 1260 özel sektör liderini ağırlamıştır. Bu yılki Zirve, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya gibi ülke ve bölgelerde faaliyet gösteren yatırımcı ve müteahhit firmalarımıza Balkanlar, Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri’nin üst düzey yöneticileri ile bir araya getirerek Türk firmalarına yeni iş birliği olanakları sunacak.

ZİRVEYE KATILACAK ONUR KONUKLARIMIZ;

 

 

ZİRVEYE KATILACAK YABANCI DEVLET BAŞKANLARI VE BAŞBAKANLAR;

 

ZİRVE’NİN BAŞLIKLARI

ENERJİ
Yerelden Küresele İpek Yolu’nda Ekonominin ve Enerjinin Geleceği

Ekonomi ve enerji alanında yaşanan gelişmeleri İpek Yolu felsefesi içinde ele almakta yarar görüyoruz. İpek Yolu bir felsefe, bir refahı bölüşme, bir projesi olarak Pasifik ile Baltık Denizi’ni yan yana getirecektir. Günümüzde uygulanmakta olan parasal genişleme politikalarının sürekli olamayacağını kabul ettiğimizde, dünya ekonomisinde iyileşme görülmeden yükselen enerji değerlerinin yeni krizlere neden olacağını var sayarsak İpek Yolu’nun önemi kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Dış ekonomik konjonktürlerin ve dış bölgesel gelişmelerin ülkelere etkisi enerjiyle orantılıdır. Gene ülkelerin kendi iç sosyal ve siyasal gelişmeleriyle, iç yapısal resimlerinin piyasa beklentilerinin enerjiyle bağlantısı da bir gerçektir. Çağımızın projesi TANAP Projesi’nin sahip olduğu yüksek değerler ve sürdürülebilir refahın daha fazla demokrasiyle olacağı da bilindiğine göre enerji-ekonomi sarmalının geleceğini İpek Yolu içinde insanlığın geleceği olarak kabullenmekteyiz.

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Bilişim ile Kalkınma

Telekomünikasyon ve bilgi teknolojilerini gelecekte neler bekliyor? Bu sektörler için yasal, siyasal ve ekonomik zorluklar neler olacak? Bölge ülkelerinde ICT sektörleri için iş birliği platformları yaratmak, olanakları arttırmak için neler yapılmalı? Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Avrasya Ekonomi Zirvesi en üst düzeydeki kamu otoriteleri ile sektörde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası firmaların üst düzey yöneticilerini bir araya getiriyor.

SAVUNMA VE GÜVENLİK

Barış ve İstikrar İçin Bölgesel İşbirlikleri

Türk savunma ve güvenlik sektörleri hızla büyüyor ve dünyaya açılıyor. Son yıllara kadar tüketici konumunda bulunan Türkiye artık üretici ve hatta ihracatçı bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. Savunma sanayinin birçok alanında ciddi atılımlar yapan sektör, Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nde faaliyetlerini arttırırken, tüm Avrasya’yı kapsayacak bir alanda yeni iş birliği olanakları yakalayabilecekleri bir platformun parçası olacaklar, hedef ülkelerin kamu ve özel sektör temsilcileri ile bir araya gelecekler.

İNŞAAT VE GAYRİMENKUL

İnşaat ve gayrimenkul modern ekonomilerin en önemli yapı taşlarından biridir. Türkiye’de de son 10 yıldır gerçekleştirilen dünya çapında projeler hem ekonomiye katkıda bulunmuş hem de Türkiye’nin dünya çapındaki prestijini arttırmıştır. Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve müteahhit firmaları dünyanın hemen her yerinde projelere imza atmaktadırlar.

Bu yılki Zirve, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya gibi ülke ve bölgelerde faaliyet gösteren yatırımcı ve müteahhid firmalarımızı Balkanlar, Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri’nin üst düzey yöneticileri ile bir araya getirerek Türk firmalarına yeni iş birliği olanakları sunmayı hedeflemektedir.

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Türk inşaat ve gayri menkul sektörleri misafir devlet başkanları, bakanlar, üst düzey kamu görevlileri ve söz konusu ülkelerden özel sektörün üst düzey yöneticileri ile misafirlerini, Çevre ve Şehircilik bakanımız Sn. Erdoğan Bayraktar’ın da katılacağı bir yemekte ağırlayacaklar. Yine Zirve çerçevesinde yapılacak yuvarlak masa toplantılarında Türk işadamları ile yabancı misafirler birebir görüşmeler yapabilecekler.

YEREL YÖNETİMLER
Yerel Dinamiklerde Değişim

Bir ülkede kalkınmanın sağlanabilmesi, ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliğinin sağlanması ile gerçekleşebilir. Kalkınma sadece ekonomik büyüme ile eş anlamlı değildir. Demokrasi, İnsan Hakları gibi göstergeleri de kalkınma kavramının içinde düşünmek gerekir. Rekabet koşullarının gittikçe arttığı günümüzde küreselleşmeye paralel olarak yerel/bölgesel kalkınma modellerinin önemi gittikçe artmakta ve belediyelerin kalkınmadaki rollerinde yönetişim farklılıkları gündeme gelmektedir. Gelecekte: ”ulusların karşılaştırılmalı üstünlüğü kavramının yerini kentlerin ve bölgelerin karşılaştırılmalı üstünlüğü” kavramı alacaktır.

İletişim: Bağdat Cad. Konak Apt. No:31/3 Kızıltoprak – Kadiköy – İstanbul – Türkiye
T. +90 216 347 89 99 F. +90 216 347 74 00

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.