15 Temmuz Senaryo ve Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı

15 Temmuz Senaryo ve Kısa Film Yarışması Başvuruları Başladı
Ülke genelindeki topyekûn direniş ile elde edilen bu demokrasi zaferinin üçüncü senesinde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı darbe girişimine dair toplumsal hafızamızı diri tutmak için 15 Temmuz konulu Kısa Film ve Senaryo Yarışması düzenlemiştir. Yarışma ile milli şuurumuzun gelişimine katkı sağlanması, 15 Temmuz ile ilgili nitelikli içerikler üretilmesi ve demokrasi bilincinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Katılım Koşulları
a. Yarışmaya 1 Ocak 2019’dan sonra çekilmiş 15 Temmuz Darbe girişimi ve Özgürlük mücadelesi temalı Türkiye yapımı veya ortak yapımı kurmaca, belgesel, animasyon, sanal gerçeklik veya deneysel kısa metrajlı filmler katılabilir.
b. Filmler en fazla 20 dakika uzunluğunda olmalı; gösterim kopyaları DCP (flat ise 1998x1080px, scope ise 2048x858px) ya da video (Quicktime Uncompressed ya da H264 codec’li MP4) formatta hazırlanmalıdır.
c. Yarışmaya katılan filmlere herhangi bir katılım veya gösterim ücreti ödenmez.

Ödül
a. 15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması’na katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucunda jüri, En İyi Kısa Film ve Senaryo Ödülü’nü 2 dalda verir.
En İyi film 1.’ilk ödülü: 60.000 TL
En İyi film 2.’ilk ödülü: 50.000 TL
En İyi film 3.’iük ödülü: 40.000 TL
En iyi senaryo: 50.000 TL
b. Jüri gerekli gördüğü durumlarda mansiyon verebilir.
c. Jüri’yi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı oluşturur, jüri, 15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması’na katılan filmleri ve senaryoları değerlendirerek ödül sahiplerini seçer.
d. Ödül kazanan filmin yönetmen, yapımcı ve dağıtımcıları, medya ve tanıtım evraklarında ve filmin sonraki gösterimlerinde (jenerikte), filmin yarışmada kazandığı ödüle yer vermeyi taahhüt ederler.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz konulu kısa film ve senaryo yarışması 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında geçekleştirilecektir.

https://yarisma.15temmuz.gov.tr