14. Ulusal Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Kongresi

MaSCo Tarihçe
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 13 senedir yapılmakta olan MaSCo; öğrencilerin bilimsel araştırma yapmasına ve bu araştırmaları sunmasına olanak sağlamakta, öğrencilerin bilimsel sorumluluk almalarına fırsat vermektedir.
MaSCo, bir öğrenci kongresidir. Dahası tıp fakültesi eğitim programının içinde yer alan ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin, bir öğretim yılı boyunca kendi öğretim üyelerinin danışmanlığında yürüttükleri araştırma projelerinin sonuçlarını sundukları bir Marmara Tıp geleneğidir MaSCo.
Bu bilimsel geleneğin ilk adımı 2001 yılında atılmıştır. Sonraki yıllar boyunca Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi ilk üç sınıf müfredatının bir parçası olan Introduction to the Clinical Practice (Klinik Uygulamaya Giriş) programı, içerinde yer alan araştırma bileşeni ile MaSCo tohumlarının serpilip gelişmesi için elverişli ortamı sağlamıştır. İlk MaSCo’dan bugüne neler olmamış ki: öğrenci araştırmaları poster veya sözel sunulmuş, sayısız konferans, panel, atölye çalışmaları gerçekleşmiş. MaSCo; yıl boyunca fakültemiz öğrencilerinin hazırladığı, 100’den fazla bilimsel araştırmaya ev sahipliği yapmaktadır.
Hem niteliksel hem de niceliksel olarak öğretim üyeleri ve öğrencilerimizin takdirini toplayan başarılı araştırma projeleri, kimi zaman tiyatro gösterileri, fıkra çadırları, kimi zaman konserler veya kapanış eğlenceleri ile kutlanmış. Panellerde, konferans ve atölye çalışmalarında ülkemizin çeşitli tıp fakültelerinden öğretim üyeleri ve öğrenciler konuk konuşmacı olarak yer almışlar. Her yıl daha da büyüyen MaSCo, geçen sene farklı bir formata bürünüp, ulusal düzeyde öğrenci kongresi olma özelliğine kavuşmuştur.

MaSCo 2014, 15-17 Mayıs günlerinde düzenlenecek olup, 16 Mayısta ulusal bir formata bürünecektir. 3 gün sürecek olan bu organizasyonda, bilimsel platformun yanı sıra sosyal etkinliklerle de katılanlara hem eğitici hem de keyifli bir ortam sunulacaktır.

Marmara Üniversitesi Maltepe Başıbüyük Kampüsü’nde olacaktır. Başıbüyük Kampüsü yeni inşaa edilmiş olup 8 Şubat 2014’ten itibaren eğitim hayatına başlamıştır. Türkiye’nin en büyük temel bilimler binası özelliği taşımaktadır.
MaSCo M.Ü. Başıbüyük Kampüsünde Konferans Salonu, amfiler, ve küçük sınıflar olmak üzere çeşitli salon ve amfilerde toplam 1000 kişilik alanda yapılacaktır.

İletişim
​Adres:
Marmara Üniversitesi Başıbüyük Yerleşkesi – Maltepe – İSTANBUL

​Email:
[email protected]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.