12. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi

“12. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi” ni bu sene inşallah 30 Ağustos ile 6 Eylül 2014 tarihleri arasında Kazan şehrinde yapıyoruz. Bu vesileyle sizleri kongremize davet ediyoruz.

Kazan, Rusya Federasyonuna bağlı Tataristan Cumhuriyetinin başkentidir. Çok önemli bir tarih, bilim, sanat ve kültür kentidir. Kazan bu sene “Türk Dünyası 2014 Kültür Başkenti” seçilmiştir. Dolayısıyla “12. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi”nin bu sene Kazan’da yapılması daha da anlamlı ve önemli hale gelmiştir. Bu amaçla Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilciliği aracılığıyla Kazan Federal Üniversitesi ile bağlantıya geçilmiştir. Ayrıca ön görüşmeler için heyet gönderilmiştir. Bu girişimlerimiz neticesinde “12. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi”nin Tataristan Cumhurbaşkanlığının himayelerinde ve Kazan Federal Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılması kesinlik kazanmıştır.

Bilindiği üzere, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı bu kongrelerin öncüsü, başlatıcısı ve sahibidir. İlk kongre bundan yaklaşık 12 yıl önce Kırgızistan’ın Calalabat şehrinde düzenlenmiştir. Daha sonraki kongrelerde de uzun bir süre Calalabat şehrindeki İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi ev sahipliğini üstlenmeye devam etmiştir. Azerbaycan – Bakü ve Kırım – Akmescit’te düzenlenen 9. ve 10. kongrelerin ardından 11. kongre tekrar Kırgızistan – Calalabat’ta düzenlenmişti. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın 1992 yılından beri yükseköğretim faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü bu şehirdeki İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi’nin bugünkü adıyla “Türk Dünyası Prof. Dr. Turan YAZGAN Kırgız-Türk Sosyal Bilimler Enstitüsü” son kongrede ev sahipliğini üstlenmişti.

Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongreleri çok ortaklı, çok taraflı ve geniş katılımlı kongrelerdir. Çok sayıda ülkeden, birden fazla kurum ve kuruluşun işbirliği ile düzenlenmektedirler. Katılımcılar da aynı şekilde farklı ülkelerden, farklı kurum ve kuruluşlardan olabilmekle beraber akademisyen ağırlıklıdır. Ancak katılım belirtmek gerekirse herkese açıktır, akademisyen olmak şart değildir.

Bu seneki kongremiz yine Türk Dünyası Araştırmaları Vakfımızın öncülüğünde, Sakarya Üniversitesinin girişim ve koordinasyonuyla, Tataristan Cumhuriyetinin himayelerinde ve Kazan Federal Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. Elbette kongremize katkı yapan ve destek olan kurum ve kuruluşlar bununla sınırlı değildir. Bununla birlikte Türkiye ve diğer ülkelerden bu kongrede kendileriyle işbirliği ve ortaklık yaptığımız kurum ve kuruluşlar ise şunlardır:

Kazan Federal Üniversitesi (Kazan – Tataristan – Rusya Federasyonu)
Kırım Mühendislik Ve Pedagoji Üniversitesi (Akmescit – Kırım – Ukrayna)
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (Bakü – Azerbaycan)
İktisat ve Girişimcilik Üniversitesi (Calalabat – Kırgızistan)
Korkut Ata Devlet Üniversitesi (Kızılorda – Kazakistan)
Sakarya Üniversitesi (Sakarya – Türkiye)
İstanbul Üniversitesi (İstanbul – Türkiye)
Gazi Üniversitesi (Ankara – Türkiye)
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı (İstanbul – Türkiye)

“12. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi” ile ilgili önemli tarihleri şöyle belirledik:
Bildiri Tam Metinlerinin Son Gönderilme Tarihi: 16 Mayıs 2014
Kabul edilen Bildirilerin İlan Tarihi : 6 Haziran 2014
Katılım İçin Son Kayıt Tarihi : 20 Haziran 2014
Kongre Tarihleri : 30 Ağustos – 6 Eylül 2014

Kongremize sosyal bilimlerin aşağıdaki alanlarından her hangi birinde özellikle Türk Dünyası ile ilintili olarak yazılmış bildiriler beklenmektedir. Gönderilen bildiriler aşağıdaki başlıklar altında ele alınıp değerlendirilecektir (Ancak özellikle Tataristan-Kazan ve Türkiye eksenli çalışmalar bu kongre açısından ayrı bir öneme sahip olduğu için ayrı değerlendirilecektir):

Antropoloji
Arkeoloji
Bilim Felsefesi ve Yöntem Bilim
Coğrafya
Çevresel Sorunlar ve Sağlık
Din Bilimleri
Eğitim Bilimleri
Ekonomi
Felsefe
Finans
Girişimcilik ve Küçük İşletmeler
Hukuk
İletişim
İstatistik
Kamu Yönetimi
Maliye
Muhasebe
Pazarlama
Psikoloji
Siyaset Bilimi
Sosyoloji
Spor
Tarih
Töre Bilim ve Ahlaki Değerler
Turizm
Türk Dili
Türk Kültürü
Uluslararası İlişkiler
Üretim
Yönetim ve Organizasyon

Ayrıntılar belli oldukça size de gerekli duyurular yapılacak, internet sayfalarına açıklamalar konacaktır.

Bu vesileyle kongremize maddi ve manevi destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, kurullarımızda görev alan herkese teşekkür eder, çalışmalarında kolaylıklar ve başarılar diler, siz değerli akademisyenlerimizin katkı ve çalışmalarıyla katılımlarını bekler,
selam, hürmet ve muhabbetlerimizi sunarız.

7 Şubat 2014

Prof.Dr. Ahmet Vecdi CAN
Kongre Koordinatörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.