Ana SayfaÖzel Ders BlogTiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji 2023-2024 Taban Puanları ve İş Olanakları

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü, tiyatro sanatının bilimsel yönüyle ilgilenen, tiyatro eleştirmeni ve dramaturg yetiştiren bir bölümdür. Bu bölümde, öğrencilere tiyatro, edebiyat, drama, eleştiri gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nün amacı, öğrencilere tiyatro sanatının eleştirel ve yaratıcı yönlerini öğreterek, bu alanda profesyonel olarak çalışabilecek nitelikli insan gücü yetiştirmektir.

Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitimin ilk iki yılında temel dersler verilmektedir. Bu dersler, tiyatro, edebiyat, drama, eleştiri gibi alanlardadır. Son iki yılda ise, uygulamaya yönelik dersler verilmektedir. Bu dersler, tiyatro eleştirmenliği ve dramaturgi alanındadır.

Bölümün mezunları, tiyatro eleştirmeni, dramaturg, araştırmacı, eğitmen gibi alanlarda çalışabilmektedir.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’ne girmek için YKS’de SÖZEL puan türünden yeterli puan almak gerekmektedir. Bölümün taban puanları, üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji 2023 Taban Puanları, Başarı Sıralamaları ve Kontenjanlar

Üniversite Program Adı Kontenjan**
2023
2022
2021
2020
Sıralama
2023
2022
2021
2020
Taban Puan
2023
2022
2021
2020
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 
Edebiyat Fakültesi
Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji  30+1+0+1+0
30+1
30+1
30+1
29.324
34.259
32.710
25.000
391,65247
388,76126
342,49055
380,52084
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ 
Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji  40+1+0+1+0
40+1
40+1
40+1
797.393
679.133
553.329
487.000
251,37416
262,83520
216,56408
252,28650

** : Kontenjan = Genel + Okul Birincisi + Şehit-Gazi Yakını + 34 Yaş Üstü Kadın + Depremzede Aday

“Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji” üniversite bölümü, tiyatro sanatı ve eleştiri, oyun yazarlığı, oyun dramaturjisi, oyun tasarımı, oyunculuk teorisi ve uygulaması gibi konuları içermektedir. Bu bölümde öğrenciler, tiyatro yapıtlarını yazmak, eleştirmek, yapıtların uygulanması sırasında katılımcı veya seyirci olarak tiyatroyu anlamaya ve değerlendirmeye çalışırlar. Bu bölüm mezunları tiyatro, sinema, televizyon ve medya gibi alanlarda eleştirmen, dramaturg, oyun yazarı, oyun tasarımcısı veya oyunculuk eğitmeni gibi farklı pozisyonlarda çalışabilirler.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde okumak isteyen öğrenciler için aşağıdaki tavsiyeler verilebilir:

 • Tiyatroya ve edebiyat sanatına ilgi duymak
 • Eleştirel düşünme ve analiz becerisine sahip olmak
 • Yaratıcı ve yenilikçi olmak

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü, tiyatro alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir. Bu bölümde eğitim alarak, tiyatro sanatının eleştirel ve yaratıcı yönlerini öğrenebilir, bu alanda profesyonel olarak çalışabilirsiniz.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nün iş imkanları

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü mezunları, kamu ve özel sektörde çalışabilmektedir. Kamuda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel sektörde ise, tiyatrolar, kültür merkezleri, sanat kurumları, yayınevleri gibi alanlarda çalışabilirler.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü mezunları, bu alanlarda aşağıdaki görevlerde bulunabilirler:

 • Tiyatro eleştirmeni
 • Dramaturg
 • Araştırmacı
 • Eğitmen

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü mezunları, iş bulma konusunda genellikle başarılı olmaktadır. Ancak, bu alanda çalışmak isteyenlerin, tiyatroya ve edebiyat sanatına ilgi duyması, eleştirel düşünme ve analiz becerisine sahip olması, yaratıcı ve yenilikçi olması gerekmektedir.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nün dersleri

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde okutulan dersler, temel dersler ve uygulama dersleri olarak iki ana gruba ayrılabilir.

Temel dersler arasında, tiyatro, edebiyat, drama, eleştiri gibi dersler yer almaktadır. Uygulama dersleri arasında ise, tiyatro eleştirmenliği ve dramaturgi alanındadır.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde okutulan bazı dersler şunlardır:

 • Tiyatro Tarihi
 • Tiyatro Teorisi
 • Tiyatro Eleştirisi
 • Dramaturji
 • Edebiyat Tarihi
 • Eleştiri
 • Yaratıcı Yazarlık
 • Sahne Sanatları
 • Sanat Yönetimi
 • Staj

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nün staj imkanları

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü öğrencileri, 3. ve 4. sınıflarda olmak üzere toplam 20 iş günü staj yapmak zorundadır. Öğrenciler, stajlarını, kamu kurumlarında, özel sektör firmalarında, tiyatrolar, kültür merkezleri, sanat kurumları, yayınevleri gibi alanlarda yapabilirler.

Staj, öğrencilerin tiyatro alanında iş hayatına hazırlanmalarına yardımcı olmaktadır.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nün avantajları

 • Tiyatro sanatına ilgi duyan öğrenciler için iyi bir seçenektir.
 • Yaratıcı ve yenilikçi olmak isteyen öğrenciler için iyi bir seçenektir.
 • İş bulma olanakları oldukça geniştir.

Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Mezun Öğrencilerin İş bulma Durumu

“Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji” üniversitesi bölümü mezunlarının iş bulma durumu, sektörün büyüklüğü, rekabet düzeyi, piyasa koşulları gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ancak, bu bölüm mezunları tiyatro, sinema, televizyon ve medya gibi alanlarda eleştirmen, dramaturg, oyun yazarı, oyun tasarımcısı veya oyunculuk eğitmeni gibi farklı pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca, bu bölüm mezunları araştırma ve eğitim alanlarında da kariyer yapabilirler. Mezunların iş bulma durumu, sektördeki ihtiyaçlar, yetenekleri ve profesyonel bağlantıları gibi faktörlere de bağlıdır.

 

Merhaba Değerli Öğrenciler ve Veliler,
Siz veya çocuğunuz matematik, fen bilimleri, Türkçe veya başka bir ders konusunda sorunlar yaşıyorsa ve online – yüzyüze özel ders almayı düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz! Hemen özel ders öğretmenleri ve öğrenci koçluğu platformundan özel ders veren öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz.

Üniversite sınavı başvuran adaylar, başvurularını ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapabilecek.

Deniz Eren SAVAŞ
Deniz Eren SAVAŞhttps://ozelders.bilimsenligi.com/
Online ve Yüzyüze Özel Ders Öğretmenlerinin Buluştuğu HUB. Özel ders taleplerini için öğretmen profillerini inceleyiniz.