PROJE – ARDIŞIK KÜPLÜLERIN GIZEMI

PROJE AMACI:
PROJEMIZ 1.ÖĞRENCILERIN SAYI KÜMELERINE KARŞI BAKIŞ AÇILARINA OLUMLU BIR ETKI SAĞLAYABILME 2.MATEMATIĞE ÖZGÜN BIR KATKI YAPABILME

PROJE HEDEFİ:
PROJEMIZ 1.MATEMATIKTE SAYI KÜMELERININ RASTGELE BIR ARAYA GELMEDIĞINI, ARDIŞIK SAYILARIN KÜPLERININ KENDI ARALARINDA BIR ÖRÜNTÜ OLUŞTURDUĞUNU GÖSTEREBILME 2.ÖRÜNTÜ KONUSUNUN ANLAŞILMASINDA ÖĞRENCILERE FARKLI BIR ALTERNATIF SUNABILME

PROJE ÖZETİ:
1 TAM SAYISININ KÜPÜ 1,2 TAM SAYISININ KÜPÜ 8 ,3 TAM SAYISININ KÜPÜ 27,4 TAM SAYISININ KÜPÜ 64 ,SONUÇLARA BAKTIĞIMIZDA ARTIŞ MIKTARLARININ 7,19,37, ŞEKLINDE GITTIĞI GÖRÜLMEKTEDIR.BU FARKIN, ARDIŞIK TAM SAYILARININ KARELERINDEN, BU ARDIŞIK TAM SAYILARININ ÇARPIMININ ÇIKARTILMASI ILE AYNI SONUCU VEREN BIR ÖRÜNTÜ OLDUĞUNU GÖSTERMIŞ OLDUK. X VE Y ARDIŞIK IKI TAM SAYISI OLMAK ÜZERE, (Y3-X3) = (Y+ X)2- YX ( Y IN KÜPÜ EKSI X IN KÜPÜ EŞITTIR, Y ARTI X IN KARESI EKSI Y ÇARPI X )

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJEMIZDE ELDE ETTIĞIMIZ KURALI ILK ÖNCE SAYMA SAYILARINDA FARK ETTIK. BU IŞLEMI SIFIR VE NEGATIF TAM SAYILARDA UYGULADIK VE AYNI SONUCU BULDUK. BU DA BIZE PROJEMIZIN TÜM ARDIŞIK TAM SAYILAR ÜZERINDE GEÇERLI OLDUĞUNU GÖSTERMIŞ OLDU.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
PROJEMIZDE ARAŞTIRMA YÖNTEMI ILE ARDIŞIK TAM SAYILARIN KÜPLERINI BULDUK. TÜMEVARIM YÖNTEMI KULLANARAK, ARDIŞIK TAM SAYILARIN KÜPLERININ FARKLARI ARASINDAKI ÖRÜNTÜYÜ BIR KURALA BAĞLADIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
ARDIŞIK TAM SAYILARIN KÜPLERI ARASINDAKI FARK BU SAYILARIN TOPLAMLARININ KARESINDEN, SAYILARIN ÇARPIMININ ÇIKARILMASI ILE ELDE EDILEN SONUCA EŞIT OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
KURALI TÜM ARDIŞIK TAM SAYILARA UYGULADIĞIMIZDA SONUCUN DEĞIŞMEDIĞINI, HER ZAMAN DOĞRU SONUÇ ELDE EDILDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR. BU SONUÇ BIZE ARDIŞIK TAM SAYILARIN KÜPLERI ARASINDAKI FARKIN BIR ÖRÜNTÜ OLUŞTURDUĞUNU DOĞRULAMIŞTIR.

KAYNAKLAR:
MEB, İLKÖĞRETIM MATEMATIK 6 DERS KITABI, İSTANBUL, 2009

PROJENİN TAKVİMİ:
1-30 KASIM 2009 PROJE KONUSUNUN SEÇIMI YAPILDI 1-21 ARALIK 2009 PROJE HAKKINDA BILGI TOPLANILDI 15-22 ARALIK 2009 PROJE TANIMLANDI VE HAZIRLANDI 22-26 ARALIK 2009 PROJE DEĞERLENDIRILDI VE RAPOR HAZIRLANDI VE PROJE BAŞVURUSU YAPILDI

PROJE BÜTÇESİ:
MUKAVVA KAĞIDI: 1 TL , YAPIŞTIRICI : 1 TL , RENKLI KARTON: 1 TL , BILGISAYAR ÇIKTISI: 1 TL , TOPLAM : 4 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
POLAT VAIZ ŞAHIN İLKÖĞRETIM OKULU ( İLGİLİ KAYNAK TARAMASI İÇİN İNTERNET YARDIMI ALINDI)