ÖZEL EVRENSEL EĞİTİM KURUMLARI’NDAN ÜCRETSİZ OKUL OLGUNLUK TESTİ

Evrensel Eğitim
Özel Evrensel Koleji

Özel Evrensel Eğitim kurumları tarafından anasınıfı ve 1. sınıfa başlayacak öğrencilerin okula hazır olup olmadığı ve yeterliliği konusunda Metropolitan okul olgunluğu testi yapılacağı ve bu testin ücretsiz olduğu bildirildi.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Özel Evrensel İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Mehmet Arlı, Uzman nezaretinde yapılacak olan testin sonuçlarının yine uzmanlar tarafından ailelerle paylaşılacağını söyledi. Arlı, açıklamasında okul olgunluğu; çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belirli bir düzeye gelmesi ve okulda kendisinden beklenenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olmasıdır. Okulumuz Rehberlik Birimi olarak ilkokul birinci sınıfa başlayacak olan çocukların okul olgunluğu ve okula hazırlık süreçlerini değerlendirmek amacı ile “Metropolitan okul olgunluğu testi” uyguluyoruz. Bu test, okuma olgunluğu, sayı olgunluğu ve genel olgunluk alanlarında bizlere çocukla ilgili önemli bilgiler vermektedir. Testin ölçtüğü olgunluk alanlarını, okuma olgunluğu, öğrencinin kelime bilgisi, dikkat ve konsantrasyonunu, sayı olgunluğunu, rakam bilgisini, ritmik sayma, gruplandırma ve muhakeme gücünü, kalem-kas gelişimi, öğrencinin kalem tutma ve yazı yazmaya hazır bulunuşluğunu, genel olgunluk ise öğrencinin her iki alandaki genel başarısı arasında ki uyumu değerlendirmektir. Okul öncesi dönem (0-6 yaş) öğrenmenin en yoğun olduğu, temel alışkanlıkların ve zihinsel yeteneklerin en hızlı geliştiği ve biçimlendiği dönemdir. Bu süre içerisinde kazanılan davranış biçimleri yaşam boyu devam etmektedir, dedi.

Okul Müdürü Mehmet Arlı, Metropolitan Okul olgunluğu testinin 05 Şubat 2020 tarihinden itibaren ücretsiz olarak yapılacağını, bilgi almak isteyen velilerin kendilerine 0 312 286 57 46 numaralı telefondan ulaşabileceklerini ifade etti.