MATERYALİM DOĞADAN PROJESİ

“MATERYALİ DOĞADAN PROJESİ” ÇEVREYE DUYARLI BİREYLER YETİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR

 

Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan Sevgi Anaokulunda görev yapan Büşra AKKAŞ ın ortaklarından olduğu “Materyalim Doğadan” eTwinning projesi ile öğrencilerle birçok verimli etkinlik yapıyor.

Aralık ayında başlayan projeye 9 farklı ilden 3-5 yaş arası 100 den fazla öğrenci katıldı ve pandemi koşullarına rağmen hala devam ediyor.

“MATERYALİM DOĞADAN” projesi okul öncesi öğrencilerinde doğa sevgisi ve duyarlılığını kazandırma, araştırma ve deney yapma, problem çözme becerilerini geliştirme, doğada yaşayan canlıların farkında olmalarını sağlama, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmesi ,doğada bulunan materyalleri öğrenme ortamlarına entegre etme, doğadaki ürünleri kullanarak üst düzey düşünme becerilerini ortaya çıkarma, Öğrencinin yakın çevresinin estetik bir biçimde düzenlenmesine fırsat tanıyarak kalıcı öğrenme sağlama, Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme, doğadaki malzemelerin korunması için geri dönüşüm bilincine sahip bireyler yetiştirmek gibi hedefler belirlemiştir.

Bu hedeflere ulaşmak için doğadaki Materyaller ile deney, geri-dönüşüm, özgün ürün oluşturma, matematik etkinlikleri, hikaye oluşturma, albüm, koleksiyon, oyuncak yapımı, müzik aleti yapımı ana temaları altında her ay çok çeşitli etkinliklerle ,farklı şehirler farklı okullarla duygu ve deneyim alışverişinde bulunan öğrenciler okullar arası sağlanan iş birliği sayesinde web 2.0 araçlarını da kullanarak birçok işbirlikçi ve ortak ürüne imza atıyor.
Nisan Ayı etkinliklerinde materyali doğadan olan oyuncak tasarlayan proje ekibi bu oyuncaklarını ve sınıflarında fazla olan diğer oyuncaklarını ihtiyaç sahibi okullara göndererek yüzlerde gülümseme yarattılar. Gönül bağı kurdukları arkadaşlarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nı bu şekilde kutladılar. Hem yardımlaşmanın, paylaşmanın keyfine vardılar hem de doğadaki materyallerin ne kadar eşsiz olduğunu gördüler.

Mayıs ayında sona erecek olan proje “Materyalim Doğadan “projesi verimli etkinliklerinle hedeflerine yürümektedir.

 

ÇALIŞMALARIMIZIN BAZILARI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin