Lise Öğrencileri Dijital Fotoğraf Yarışması Etkileşimi Yakala

Dijital Fotoğraf Yarışması
Lise Öğrencileri Dijital Fotoğraf Yarışması

Lise Öğrencileri Dijital Fotoğraf Yarışması
Etkileşimi Yakala Yarışma

Konu ve Amaç
Sevgili lise öğrencileri,

Altıncısını düzenlediğimiz Etkileşimi Yakala 2022 fotoğraf yarışmamızın bu yılki konusu İKLİM. İklim, Dünya’nın olduğu gibi Türkiye’nin de en çok tartışılan konularından biridir. Bunun başlıca sebebi, son yıllarda iklimde yaşanan gözle görülür değişikliklerdir. Dört mevsimin yaşanabildiği bir ülke olarak Türkiye’de de bu değişiklikler görülmektedir. Peki, fotoğraf aracılığı ile bu değişiklikleri saptamak ve başkalarına iletmek mümkün müdür?

Bu yarışma aracılığı ile lise öğrencilerini Türkiye’deki ve Dünya’daki iklimin fotoğraflarını paylaşmaya davet ediyoruz. İklimin özellikleri, yaşanan iklim değişiminin sonuçları, iklim değişikliğine sebep olan etmenler ve insanların bu konudaki girişimleri fotoğraflarınızın konuları olabilir.

Katılım Şartları
Yarışma Türkiye’de, yarışmanın takvimi süresince herhangi bir liseye kayıtlı olan bütün lise öğrencilerine açıktır.

Yarışmaya renkli ya da siyah beyaz; dijital yollarla manipüle edilmiş ya da edilmemiş tüm fotoğraflar kabul edilmektedir.

Fotoğraflar sadece dijital formatta kabul edilip değerlendirilecektir, fotoğraf baskısı kabul edilmeyecektir.

Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 adet fotoğrafla katılabilir.

Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.

Özyeğin Üniversitesi katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Katılım formunu eksiksiz dolduran ve fotoğraflarını yükleyen bütün yarışmacılar Katılım Koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır.

Fotoğraf Dosyalarınızın İsimlendirilmesi

Yarışmacılar fotoğraf dosyalarını belirledikleri bir rumuz ve devamına da bir fotoğraf numarası yazarak isimlendirilmelidirler. (Örnek: “Rumuz-1, Rumuz-2, Rumuz-3”).

Fotoğraf dosyalarına isim verilirken, rumuz ve numara dışında, yarışmacıyı çağrıştıracak herhangi bir kişisel işaret, harf ya da kelime kullanılması durumunda, söz konusu fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Fotoğraflarınızın Özel İsimleri
Eğer yarışmaya gönderdiğiniz fotoğraflarınızın özel bir ismi varsa (Örneğin, Uludağ’da Kar ya da İstanbul’da Bir Yaz Günü gibi), bu isimleri Katılım Formunda belirtebilirsiniz. Eğer fotoğraflarınızın özel bir ismi yoksa, Katılım Formundaki bu alana “İsimsiz” yazabilirsiniz ya da bu alanı boş bırakabilirsiniz.

Seçici Kurul
Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, fotoğrafların sahipleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmayan aşağıdaki 5 kişilik bir Seçici Kurul tarafından, maskeli değerlendirme (blind review) yöntemiyle değerlendirilecektir:

Merih Akoğlu (fotoğraf sanatçısı, küratörü)
Metin Çavuş (Özyeğin Üniversitesi)
Yonca Karakaş (fotoğraf sanatçısı)
Ömer Orhun (Yıldız Teknik Üniversitesi, fotoğraf sanatçısı)
Banu Tunçağ (212 Photography Festival direktörü)

Eserlerin Değerlendirilmesi
Yarışmaya gönderilecek eserler üç farklı kritere göre değerlendirilecektir:

Konuya uygunluk: Çekilen fotoğrafın ilan edilen konuya uygun olup olmadığının değerlendirilmesi.
Yaratıcılık: Çekilen fotoğrafın konuyu klişelerden uzak ve yaratıcı bir biçimde yorumlayıp yorumlayamadığının değerlendirilmesi.
Estetik boyut: Çekilen fotoğrafın teknik açıdan yeterli olup olmadığının değerlendirilmesi ve estetik güzellik açısından kullanılan estetik yaklaşımın esere değer katıp katmadığının belirlenmesi.
Değerlendirme kriterlerinin ağırlığı konusunda Seçici Kurul’un karar verme hakkı saklıdır.

Ödüller

Birincilik Ödülü: Instax Fujifilm Mini LiPlay Hediye Paketi + Kitap: Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir
İkincilik Ödülü: Instax Fujifilm Mini 90 Hediye Paketi + Kitap: Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir
Üçüncülük Ödülü: Instax Fujifilm Square SQ1 Hediye Paketi + Kitap: Fotoğrafçılığı Değiştiren 100 Fikir
Yarışma Takvimi

Son Katılım Tarihi: 6 Mayıs 2022 (Cuma)
Sonuçların Açıklanması: 11 Mayıs 2022
Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Etkinlikler: 14 Mayıs 2022 (Cumartesi)
Ödül Töreni, Sergi Açılışı ve Etkinlikler
Etkileşimi Yakala 2022 Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni 14 Mayıs 2022 günü Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde yapılacaktır. Aynı gün fakültenin sergi salonunda dereceye giren ilk 30 fotoğraftan oluşan serginin açılışı ve bir dizi etkinlik yapılacaktır.

Sonuçların Duyurulması
Sonuçlar Seçici Kurul değerlendirmesi sonuçlandıktan sonra bu sayfadan (http://cod.ozyegin.edu.tr) duyurulacaktır.

Kullanım Hakkı
Yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakları katılımcılara aittir. Yarışmaya gönderilen eserler ancak eser sahibinin izniyle yayınlanabilirler.

Yarışmaya gönderdiğiniz bütün fotoğraflarınızın Özyeğin Üniversitesi’nin basılı ve görsel yayınlarında, web sitesinde ve Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy Kampüsü’ndeki kapalı ve açık alanlarında, duyuru ve tanıtım amaçlı olarak kullanılmasına izin verebilirsiniz.

Katılımcılar gönderdikleri fotoğraflarda görünebilecek insanların ve/veya mekânların sahiplerinin, fotoğraf çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine izin verdiklerini taahhüt eder. Söz konusu kullanımlardan dolayı çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

İletişim
Yarışma ile ilgili her türlü sorunuzu [email protected] adresine e-posta göndererek sorabilirsiniz.

Yarışma Formu
https://forms.gle/WiF6gsoBx8hhGra6A

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × 2 =