Lise Öğrencileri 18 Hişt Hişt Genç Sait Faik Öykü Yarışması

ÖZEL DARÜŞŞAFAKA LİSESİ
LİSELERARASI 18. “HİŞT HİŞT, GENÇ SAİT FAİK!” ÖYKÜ YARIŞMASI

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN: ÖZEL DARÜŞŞAFAKA LİSESİ

HEDEF KİTLE: TÜRKİYE GENELİNDEKİ LİSE ÖĞRENCİLERİ

TÜRÜ: ÖYKÜ YARIŞMASI

YARIŞMANIN KONUSU: SERBEST

KATILIM ŞARTLARI:
• TÜRKÇENİN DOĞRU KULLANIMINA ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR.

• ÖYKÜLER, WORD BELGESİNDE 2.5 x 2.5 KENAR BOŞLUKLARI BIRAKILARAK BİR BUÇUK SATIR ARALIĞI VE 12 PUNTOYLA TIMES NEW ROMAN YAZI KARAKTERİNDE YAZILMALIDIR. ÖYKÜLER, BEŞ SAYFADAN FAZLA OLMAMALIDIR.

• ÖYKÜNÜN İLK SAYFASININ ORTASINA ÖYKÜNÜN ADI ORTALANARAK YAZILMALIDIR

• ÖYKÜNÜN KAYDEDİLDİĞİ WORD DOSYASINA; DOSYA ADI OLARAK “ÖYKÜNÜN ADI”, “YAZARIN ADI SOYADI”, “OKULUNUN ADI”, “OKULUN BULUNDUĞU İL ADI” MUTLAKA YAZILMALIDIR

• HER YARIŞMACI YARIŞMAYA TEK BİR ÖYKÜYLE KATILABİLİR.

• HER OKUL, YARIŞMAYA EN ÇOK ÜÇ ÖYKÜYLE KATILABİLİR.

• ÖYKÜLER HERHANGİ BİR YERDE YAYIMLANMAMIŞ VEYA HERHANGİ BİR ÖDÜL ALMAMIŞ OLMALIDIR.

• ÖYKÜLERİN İÇERİĞİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ ANAYASASI, MİLLÎ EĞİTİM TEMEL KANUNU VE TÜRK MİLLİ EĞİTİMİNİN GENEL AMAÇLARINA UYGUN OLARAK YÜRÜRLÜKTE OLAN TÜM YASAL DÜZENLEMELERDE BELİRTİLEN HÜKÜM, ESAS VE AMAÇLARA AYKIRILIK TEŞKİL ETMEMELİDİR.

• SEÇİLEN ÖYKÜLER YARIŞMACININ DANIŞMAN ÖĞRETMENİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİKTEN SONRA WEB SİTESİNDE www.dek.k12.tr/yarismalar/hist-hist-genc-sait-faik-liseler-arasi-oyku-yazma-yarismasi YER ALAN “BAŞVURU” KISMINA EK- 1, EK-2 VE EK-3 ÎLE YÜKLENMELİDİR (ÖYKÜLER YÜKLENİRKEN VARSA ÖĞRETMENİN KURUM E -POSTASI KULLANILMALI; KURUM E- POSTA OLMAYAN ÖĞRETMEN, OKULUNUN VEYA KENDİSİNİN @gmaiLcom.tr ADRESİNİ KULLANILMALIDIR.)

• 3 MART 2023 CUMA 17.00’DE BAŞVURU SİSTEMİ KAPATILACAKTIR.

YARIŞMA ŞARTLARI:
BAŞVURULAR, DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMU ARI RESMİ SİTESİ
www.dek.k12.tr/yarismalar/hist-hist-genc-sait-faik-liseler-arasi-oyku-yazma-yarismasi YARIŞMA SAYFASINDAKİ BAŞVURU FORMU İLE YARIŞMA ŞARTNAMESİNE ULAŞILARAK GERÇEKLEŞTİRİLİR.

• SEÇİLEN ÖYKÜLER; YARIŞMACININ DANIŞMAN ÖĞRETMENİ TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİKTEN SONRA WEB SİTESİNDE www.dek.k12.tr/yarismalar/hist-hist-genc-sait-faik-liseler-arasi-oyku-yazma-yarismasi YER ALAN “BAŞVURU” KISMINA EK- 1, EK-2 VE EK-3 İLE YÜKLENMELİDİR (ÖYKÜLER YÜKLENİRKEN VARSA ÖĞRETMENİN KURUM E -POSTASI KULLANILMALI; KURUM E- POSTA OLMAYAN ÖĞRETMEN, OKULUNUN VEYA KENDİSİNİN @gmaiLcom.tr ADRESİNİ KULLANILMALIDIR.)

• ÖĞRENCİLERİN KATILIMLARINDA VELİSİNİN YAZILI OLARAK İZNİ EK-1 FORMU ÎLE ALINACAKTIR

• ETKİNLİĞİN HİÇBİR AŞAMASINDA, KATILIMCILARIN / ÖĞRENCİ VELİLERİNİN AÇIK RIZA ONAYI (EK-2 FORM İLE İSTENECEKTİR.) ALINMADAN KİŞİSEL VERİLERİ İSTENMEYECEKTİR BU KAPSAMDA İSTENEN KİŞİSEL VERİLER, AÇIK RIZA ONAYINDA BELİRTİLEN HUSUSLARIN DIŞINDA BAŞKA AMAÇLARLA

KULLANILMAYACAK, ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE VERİLMEYECEK VE ETKİNLİĞİN SONA ERMESİNİN ARDINDAN RESEN SİLİNECEKTİR

• YARIŞMA, 2022-2023 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILIYLA SINIRLIDIR.

• ETKİNLİĞİNPLANLANMASI,TANITILMASI VE UYGULANMASI EĞİTİM VE ÖĞRETİM AKSATILMADAN YAPILACAKTIR

• YARIŞMAYA KATILIMIN YARIŞMACI İÇİN HERHANGİ BİR ZORUNLULUĞU SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. YARIŞMA, KATILIMCILARIN GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYANMAKTADIR.

• ETKİNLİK, TİCARİ AMAÇ GÜDÜLMEDEN VE KATILIMCILARDAN ÜCRET TALEP EDİLMEDEN DÜZENLENECEKTİR.

• YARIŞMA BAŞVURULARININ ONLİNE (ÇEVRİM İÇİ) GERÇEKLEŞECEK OLMASINDAN DOLAYI ENGELLİ ÖĞRENCİLERİN YARIŞMAYA KATILMASINDA HERHANGİ BİR SAKINCA YOKTUR. ÖDÜL TÖRENİNE KATILACAK ENGELLİ ÖĞRENCİLER OLURSA İSTANBUL İÇİ HAVAALANLARINDAN VE OTOBÜS TERMİNALLERİNDEN ULAŞIMLARI DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI TARAFINDAN GÖREVLENDİRİLEN
ÖĞRETMEKLERİN REHBERLİĞİNDE SAĞLANACAKTIR. ÖĞRENCİ/ ÖĞRENCİLERİN İSTANBUL İÇİ ULAŞIMININ YANI SIRA TÖREN BOYUNCA BULUNDUKLARI ORTAMDA KENDİLERİNE YARDIM İÇİN ÖN SEÇİCİ KURULDA YER ALAN ÖĞRETMENLERDEN YUSUF CAN PAR VE SİNEM SEZGİN GÖREV ALACAKTIR. DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİN ULAŞIM VE KONAKLAMA GİDERLERİ KENDİLERİNE AİTTİR.

• 26 NİSAN 2023 ÇARŞAMBA GÜNÜ 10.00’DA MASLAK TİM SHOW CENTER’DE ÖDÜL TÖRENİ YAPILACAK, YARIŞMA SONUNDA DERECEYE (İLK ÜÇE) GİREN ÖĞRENCİLERE BAŞARI BELGESİ VE PLAKET VERİLECEKTİR AYRICA İLK ÜÇ DERECENİN YANINDA İKİ ÖĞRENCİYE DE TEŞVİK ÖDÜLÜ ADIYLA BAŞARI BELGESİ VE PLAKET VERİLECEKTİR. VERİLECEKTİR

• ÖDÜL TÖRENİNE GELECEK OLAN KATILIMCILARIN ULAŞIMLARI VE KONAKLAMALARI KENDİLERİNE AİTTİR ENGELLİ ÖĞRENCİLER İSTANBUL İÇİNDEKİ ULAŞIMLARINI, DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARININ GÖREVLENDİRDİĞİ ÖĞRETMENLERİN REHBERLİĞİNDE SAĞLAYACAKTIR.

• ÖĞRENCİLER TARAFINDAN ONLİNE BAŞVURU FORMUNA EKLENEN ÖYKÜLERİN TELİF HAKLARI, ÖYKÜ SAHİPLERİNE AİTTİR. BU ÖYKÜLER, SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ DIŞINDA HERHANGİ BÎR ŞEKİLDE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARLA PAYLAŞILMAYACAK VE BAŞKA BİR AMAÇ İÇİN KULLANILMAYACAKTIR. ANCAK ÖYKÜLERİN ÖN ELEMEYİ GEÇME DURUMUNDA; 18 YAŞINI DOLDURMUŞ KATILIMCILAR İÇİN KENDİ AÇIK RIZASIYLA, DOLDURMAMIŞ OLANLARIN İSE VELİSİNİN AÇIK RIZASIYLA DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUML ARI VE DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ TARAFINDAN ELEKTRONİK ORTAMDA PAYLAŞILMASINAAVEB SİTESİNDE YAYINLANMASINA VE KULLANILMASINA HERHANGİ BİR KARŞILIK BEKLEMEKSİZİN İZİN VERİLDİĞİ KABUL EDİLECEKTİR.

DEĞERLENDİRME SÜRECİ:
ÖYKÜLER, DARÜŞŞAFAKA LİSESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN EK-4*TE YER ALAN PUANTAJ TABLOSU KULLANILARAK ÖN ELEMEDEN GEÇİRİLECEK; PUANTAJ TABLOSUNA GÖRE 10 PUAN VE ÜZERİNİ ALAN ÖYKÜLER, YAZAR VE ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN OLUŞTURULACAK SEÇİCİ KURUL TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER, DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUML ARI RESMİ SİTESİ

www.dek.k12.tr/yarismalar/hist-hist-genc-sait-faik-liseler-arasi-oyku-yazma-yarismasi

DUYURULACAKTIR.