Harezmi Eğitim Modeli ile Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye

Harezmi Eğitim
Harezmi Eğitim Modeli

Harezmî Eğitim Modeli, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında hayata geçirilen, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen yapıda bir modeldir. Bu eğitim modeli, geleceğin eğitimini nasıl kurgulayacağımız ve nasıl doğru uygulayacağımız noktasında öğretmen ve öğrencilerimize ışık tutmaktadır.

Öğrencilerin günlük, gerçek yaşam problemlerini tanımlayıp, çözmek üzere algoritma tasarlayan, adım adım bu sorunun nasıl çözüleceğini belirleyip programlamanın gücünden faydalanarak yenilikçi fikirler üretme sürecidir. Modelin zemininde beş ana başlık mevcuttur. Bilgisayar bilimi öğretiminin Sosyal Bilim dalı ile bütünleştirilen, Bilgi İşlemsel Düşünme becerisinin hayata adapte edildiği, Programlama ve Öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, disiplinlerarası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eş değerde yer aldığı işbirliğini benimseyen, Robotik ve Oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bir eğitim modelidir.

Harezmi Eğitim Modeli uygulamaları ile teknolojiyi tüketen olmaktan çıkıp, üreten ve şekil veren bir neslin yetişmesini hedefleniyor.Bu kapsamda ise, bilgi temelli düşünme biçimini öğrenilirken, disiplinler arası iletişime önem veriliyor ve birden fazla disiplinden yararlanılarak bilgi üretme, yorumlama ve sorunları tanımlama becerilerinin geliştirilmesi sağlanıyor.

İSTANBUL – Kartal Öğretmen Salih Nafiz Tüzün İlkokulu Harezmi Eğitim Modeli Uygulama okulu olarak 2.yılında da çalışmalarına devam ediyor.Disiplinler arası düşünme, birlikte tasarlama, öğrenme, inşa etme ve
üretme bu modelin temel taşlarını oluştururken ,bu sürecin pratiğe yansıyan tarafı ise, farklı branşlara
sahip öğretmenlerin ders sürecinde aktif katılım sağlamalarıdır.
21.yy becerileri ile donanmış kişilerin yetiştirilmesi,takım
çalışmasına yatkın, ayrıca yaratıcı düşünebilen, liderlik ve sorumluluk
alabilen, bilgi tabanlı düşünerek hareket eden bireylerin yetiştirilmesi
açısından elzem bir eğitim modeli olan Harezmi Eğitim Modelini uygulamaktan ve bu projenin paydaşı olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

nine − seven =