Durakta Matematik Projesi Finale Doğru

Durakta Matematik Projemizin ilk basın tanıtımını ve ilk durak açılışını memleketim Acıpayam’da yaparken projenin Denizli-Acıpayam ve Ankara-Çankaya Sorumlusu olarak yazdığım basın açıklamamızdaki her şeyi Durakta Matematik ailemizle kenetlenerek ve çok çalışarak başarıyla gerçekleştirdik.

Projemizin ilk aşamasında duraklara kurucumuz Mukaddes Karip’in çizdiği afişleri astık. Son aşaması ise Türkiye çapındaki ve yurtdışındaki tüm ortaklarımızın öğrencilerinin çizimlerini sergilemekti.

Öğrenci sergimiz için bir dönem boyunca öğrencilerim öğrendiğimiz tüm matematik konularını o konuyu hiç bilmeyen birisinin çizime bakınca anlayacağı şekilde ama eğlenceli bir çizimle anlatmak için dönem boyunca çizimler yaptılar ve resimlerini afişlere dönüştürmek için biriktirdiler.Her biten çizimden sonra “ Bu konuyu istesekte artık unutamayız öğretmenim ! “ dediler. Dönem sonu yaklaşınca öğrencilerim bu çizimlerini ( 221 resim) tıpkı Mukaddes hocanın afişleri gibi afişlere dönüştürdüler. Diğer yandan projeye katılan yerli yabancı tüm öğrencilerin çizimlerinden karma ortak öğrenci afişleri de oluşturuldu. Tüm bunların hepsini birlikte okulumuzun orta katında bir matematik sokağı hazırlayarak sergiledik.

Ankara/Çankaya Kemal Atatürk İlkokulu 4/C sınıfının bu Durakta Matematik Öğrenci Afişleri ile Matematik Sokağı Sergisi 16 Ocak 2020 den 10 Şubat 2020 ye kadar sergilendiğinde herkes tarafından çok beğenildi. Öğrenciler teneffüslerde bahçeye çıkmak yerine tek tek resimleri incelerken öğrencilerim o konuları soran tüm öğrencilere resim üzerinden konuları anlatarak öğretirken çok gururluydular. Veliler de okula çocuklarını almaya geldiğinde afişleri inceleyerek “Harikasınız hocam kimse bize matematiği böyle öğretmedi. Böyle öğrenseydik matematiği severdik kim bilir hangi üniversiteyi kazanırdık.” diyorlardı.

Artık öğrencilerimi mezun ederken onları hep gururla hatırlayacakları bu matematik sergimiz için tekrar kutluyor, yolunuz da bahtınız da açık olsun minik matematisyenlerim diyorum.

Sevgilerimle öğretmeniniz ZÜBEYDE ARSLAN