Doğa Kaşifi Projemizin Minnakları Kovancılar’da

Elazığ ilimize bağlı Kovancılar ilçemizde eTwinning kapsamında yürütülen Doğa Kaşifi Projesi’ne Kovancılar ilçesi Eti Holding İlkokulu olarak 4 öğrenci ile projemize katkı sunmaya devam etmekteyiz. Türkiye’nin farklı yerlerinden 10 farklı okullundan, 10 öğretmen ve farklı yaş seviyelerine sahip 36 öğrenci ile ortak yürütülen  DOĞA KAŞİFİ projesi; öğrencilerin yaşadığı çevredeki bitkileri gezi-gözlem yoluyla inceleyip tanımalarını amaçlamaktır.
Öğrencilerin bitki çeşitliliğine ilişkin meraklarını ve ilgilerini uyandırmak için teknolojiyle doğayı bir araya getiren Tanış, Kaydet, Keşfet, Öğren ve Koru etkinlikleri yapılacaktır. Bu etkinlikler öğrencilerin doğada yaşayan her türlü bitkiyi daha iyi tanımlamasına ve daha iyi anlamasına fırsat sunacaktır.

Öğrencilerimiz gezi gözlem sırasında edindikleri bilgileri listeleyecek ve verileri inaturalist programı sayesinde çeşit ve türlerini araştıracaktır. çeşit bitkilerin tıbbi, aromatik, yakıt, gıda, endüstri gibi farklı amaçlarla da kullanıldığını fark edecektir.

Gezi ve gözlem sırasında minik yüreklerindeki heyecan ve çoşku halen ilk günkü gibi devam ediyor. Gözlem esnasında insanoğlunun doğaya verdiği zararları kendilerinin fark etmesi de öğrencilerimize ayrı artı bir katkı sağladı.

Ben Bircan Doğan Atalan ve öğrencilerim proje danışmanı ve proje üyeleri olarak projemizin yürütülmesinde bize destek olan okul idaremize ve katkı sunan herkese çok teşekkür ederiz.