Disiplinlerarası Doktora İletişim Konferansı

IPCC ekibi olarak araştırmacıları konfor alanlarından çıkmaya, alanlarımızı yeniden düşünmeye ve sorgulamaya davet ediyoruz. İletişimin sözcük anlamının aynı zamanda “temas etmek” olduğunu hatırlatıyor, bu disiplini kavramları, yan-anlamları ve çağrışımlarıyla birlikte yeniden değerlendiriyoruz. Kutuplaşmaların arttığının farkındalığıyla akademinin sınırlarının ötesinde düşünmeyi, birbirini kapsayan ve birbiriyle kesişen kuramları, alanları, soruları, kavramları, kimlikleri ve yöntemleri keşfetmeyi hedefliyoruz.

Disiplinlerarasılık
Disiplinler arasında iletişimde engeller
Disiplinlerötesi çalışmalar
Disiplinle özdeşleşmiş kavramlar
Kavramların farklı tanımları
Yakınsayan paradigmalar
Tez, antitez, sentez, diyalektik
Alanların kör noktaları
Kimliklerin kesişmesi
Kesişimde kaybolanlar

Doktora öğrencileri olarak bulmakta zorlandığımız akademik tartışma ve geribildirim için alan açmak üzere düzenlediğimiz konferansın ikinci yılında kapsama / kesişim kavramlarını daha yakından incelemeyi öneriyoruz. Karmaşık olgular için yeni ve heyecan verici çözümler, belki de bir alanın tek başına kapsayamadığı meselelerin, olguların, durumların keşfiyle mümkün. Kesişimsellik ve kapsayıcılığın sınırların ötesine göz atmak için doğru bir çerçeve sunduğuna inanıyoruz. IPCC 2018’de başladığımız yöntem tartışmalarının bıraktığı yerden devam etmek, birlikte düşünmek ve anlamak için bir adım atmanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Benzer kaygılar taşıyan araştırmacılarla IPCC çatısı altında bir kez daha buluşmayı heyecanla bekliyoruz.

Bu doğrultuda bir kez daha medya, habercilik, toplum bilimleri, toplumsal cinsiyet, ekran çalışmaları, oyun ve deneyim tasarımı, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler, sinema, dilbilim, mimari, performans sanatları, pazarlama iletişimi, reklamcılık, görsel iletişim tasarımı, kültür yönetimi, müzik ve ses çalışmaları, sanatsal ve kültürel çalışmalar gibi alanlarda doktora tezini yazan ya da son bir yılda mezun olmuş herkesi iletişim bilimleri üzerine birlikte düşünmeye davet ediyoruz.

500-750 sözcükten oluşan bildiri özetlerinizi 15 Mart’a kadar ipcc@bilgi.edu.tr adresine özgeçmişinizle birlikte gönderebilirsiniz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Lisansüstü Programlar Enstitüsü, İletişim Bilimleri Doktora Programı kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenecek Disiplinlerarası Doktora İletişim Konferansı, 20-21 Mayıs 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde İletişim Fakültesi’nin desteğiyle gerçekleştirilecektir. Katılım ücretsizdir. Konferans, İstanbul dışından gelen katılımcılar için yol ve konaklama hizmeti sağlamamaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi
santralistanbul Kampüsü

Eski Silahtarağa Elektrik Santralı
Kazım Karabekir Cad. No: 2/13
34060 Eyüp İstanbul