CHILDREN AND PERMACULTURE

CHILDEN AND PERMACULTURE
eTwinning Projesi

Bu proje ile çocukların erken yaşta permakültür felsefesi ile tanışması hedefledik. Ayrıca permakültür uygulamaları ile çocukların doğa ve sürdürülebilir yaşam deneyimlerini gözlemleyecekleri çalışmalar yaptık.

Çocukların toprakla ilgilenmesi tüm canlı sistemlerini tanıması, tüm canlı ve cansız varlıkların devamı için neler yapılacağının farkına varması,

İnsanların gıda, barınma, eğitim gibi gerekli kaynaklara doğaya zarar vermeden nasıl olması gerektiğini öğrenmesi hedeflerimiz arasındaydı.

Sınırsız tüketim alışkanlığına son vermek ,sürdürülebilir bir yaşam için kaynakları doğru kullanmayı öğretmek bizim için önemliydi.

Sağlıklı gıda tüketimi ve atıklar , bahçe tasarımı, kompostlama çalışmaları, bahçecilik, enerji vb. konularda etkinlikler planladık yüz yüze eğitim ve  online eğitimde uygulamalarımızı yaptık. Mevsimler ve doğa gözlem çalışmaları yapıp sonbahar yaprakları ile tasarım çalışmaları yaptık. Mevsiminde gıda tüketimi ve gıda saklama konusu uygulamalarında ise ailelerimizle ayva reçeli yaptık Sınıfımızda turşu kurduk. Bir sonraki ay kompostlama uygulama çalışmaları yaptık gıda atıkları nasıl değerlendirilir öğrendik. Okul bahçesinde fidan dikim etkinliğinde bir ceviz ve armut ağacı diktik yüz yüze eğitimin olduğu günlerde ağaçların bakım ve sulama işlerini çocuklarla birlikte yaptık. tohum saklama için tohum topları hazırladık .sınıf içinde tohum çimlendirme çalışmaları yaptık. Yağmur suyu biriktirme ve değerlendirmeyi öğrendik. Teknoloji kullanmadan doğada ve evimizde bir gün geçirdik ve çok keyif aldık. Yiyeceklerden doğal gıda boyası elde etmeyi öğrendik ve kıyafetlerimizi renklendirdik. Eski kıyafetlerimizi değerlendirerek geri dönüşümde çanta yaptık. Ekolojik takvim hazırladık öğrencilerimize ve bizden sonra kullanacak olan öğrenci ve öğretmenlere çok detaylı bir kaynak oldu. Dolu dolu bir projeydi ortaklarımızla yardımlaşarak keyifle ilerleyen bir projeydi.

Proje kurucu ve ortaklarımız;

MELEK YAYLA  Süleyman Paşa Anaokulu  Tekirdağ  KURUCU

SİNEM ERENER ÜNAL Bahçeşehir Anaokulu İstanbul KURUCU

ALİ ENDER Atatürk İlkokulu Tarsus  ÜYE

KORCAN DEVECİOĞLU Atatürk İlkokulu Tarsus ÜYE

ŞÜKRAN PEKER  Faik Erbağı İlkokulu Ankara ÜYE

AYTEN SAMURKAŞ Alper Tunga İlkokuklu Ankara ÜYE

NALAN YILMAZ Süleyman Paşa Anaokulu  Tekirdağ  ÜYE

TUBA DİDEM KARADOĞAN İstiklal İlkokulu ANKARA ÜYE

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.