9. Science Expo Meslekler Yarışması

Günümüzde mesleki ve teknik eğitim devamlılık gerektiren, ülkelerin kalkınmışlık düzeylerini etkileyen ekonomik ve sosyal bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kişileri toplumsal yönden etkin ve verimli hale getirirken, ulusal ve uluslararası başarılar ile de ekonomik-kültürel ortak duygu ve düşünce birliğini oluşturmayı amaçlar.

Gelecekte ülkemizi mesleki ve teknik anlamda uluslararası düzeyde temsil edecek kişilerin önceden belirlenmesi giderek önem kazandığından başarılı ve etkin sektör elamanı yetiştirmek, uzun vadeli ve pahalı bir yatırım gerektirmektedir.

Bu kapsamda; mesleki ve teknik eğitimi teşvik etmek ve genç yetenekleri ortaya çıkararak, aileleri, öğretmenleri ve sektör istihdamını arttırmak için, mesleki eğitim alan gençler arasında, yeterliliklerin ölçülmesine dayalı olarak “MESLEKLER YARIŞIYOR” Beceri yarışma organizasyonu düzenlenecektir. Meslekler Yarışıyor ile amaç; ülkemizdeki mesleki eğitimin kalite standartlarını yükseltmek, yeni meslek alanları ve eğitim programları geliştirmek amacıyla meslek erbabı gençlerin ve sektör temsilcilerin bir araya geleceği ulusal ve uluslararası yarışmalara zemin hazırlamaktır.

KAPSAM

Bu yarışma; Mesleki ve Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okul/kurumların 16 alanında, alanların 11. ve 12. Sınıflardaki uygulanan programlarda öğrenim gören öğrenci ve / kursiyerleri kapsar.

20-21-22-23 Nisan 2020 tarihleri arasında Bursa TÜYAP fuar alanında da gerçekleşecek olan Türkiye’nin Bilim Festivali Turkish Airlines 9. Science Expo’da Meslekler yarışacak.

HEDEF

Mesleki ve teknik eğitimi teşvik etmek,

Meslek seçimi ve meslek eğitimi öneminin bireysel ve kurumsal destekler sayesinde geniş kitleler tarafından fark edilmesini sağlamak,

Ailelerin, öğretmenlerin ve sektörün mesleki eğitime olan ilgisini arttırmak,

Ülkeler arası mesleki gelişimi takip etmek ve uluslararası meslek standartlarını kullanır hale getirmek,

Dünyada ve Avrupa’da yapılan yarışmalarda katılımcı ülkelerin sahip oldukları mesleki eğitim sistemlerinin diğer ülkelere tanıtımını sağlamak ve tüm dünyada mesleki eğitimin önemine işaret etmek,

Gençlere, geleceklerinin etkin ve nitelikli bir mesleki eğitim sistemine bağlı olduğunu göstermek,

Genç yetenekleri ortaya çıkarmak,

Katılımcılar arasında kültürel etkileşim sağlamak,

Üretimde verimlilik ve kalite artışını sağlamak,

Kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak,

Bireylerin üretim kapasitelerini artırmak,

Gelişen teknoloji ile birlikte teknik insan gücünü karşılayabilmek,

Gençler arasında uluslararası kriterlere dayalı yarışma organizasyonu yapmak,

Dünya ve Avrupa Beceri Yarışmalarına alt yapı oluşturmak,

Mesleki eğitimin geliştirilmesi ve gençler arasında mesleki iletişim kurulmasını sağlamaktır.

Yarışma Başvuru Sayfası : http://basvuru.bursabilimsenligi.org/giris.html