ZEVKLE İÇTIĞIMIZ KOLANIN ACI YÜZÜ

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: KOLANIN CANLILARA ZARAR VERDIĞINI BITKILER ÜZERINDE ISPATLAYIP,INSANLARIN BU KONUDA BILINÇLENMESINI SAĞLAMAK.

PROJE HEDEFİ: KOLANIN BITKILERE ZARAR VERDIĞININ ISPATLANMASI. KOLANIN INSANLARA ZARAR VERDIĞININ ISPATLANMASI. İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VEREN KOLA GIBI MADDELERIN TÜKETIMININ EN AZA INDIRILMESI, DURDURULMASI.

PROJE ÖZETİ: BU PROJEMIZLE KOLANIN CANLILARA ZARAR VERDIĞINI BITKILER ÜZERINDE ISPATLAYIP,INSANLARIN BU KONUDA BILINÇLENMESINI SAĞLAMAK AMAÇLANMIŞTIR.BU AMAÇLA IKI ADET ÇIM ADAM YAPTIK.ÇIM ADAMLARDAN BIRINI HER GÜN SUYLA DIĞERI ISE KOLAYLA BESLEDIK.BIR SÜRE SONRA SUYLA BESLENEN ÇIM ADAMIN ÇIMLENDIĞI, DIĞER ÇIM ADAMIN ISE ÇIMLENMEDIĞINI GÖZLEMLEDIK.BÖYLECE KOLANIN ZARARLI OLDUĞUNU BITKILER ÜZERINDE SOMUTLAŞTIRDIK VE INSANLARIN KOLADAN VAZGEÇMESINI SAĞLAMAYA ÇALIŞTIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: VÜCUDUMUZDA YARATTIĞI TAHRIBATI DÜŞÜNEREK INSANLARIN KOLADAN VAZGEÇMESINI NASIL SAĞLAYABILIRIM? HIPOTEZ:EĞER KOLANIN CANLILAR ÜZERINDEKI ZARARLARINI BITKILER ÜZERINDE ISPATLAYABILIRSEM,INSANLARIN BU ZARARLI ALIŞKANLIKTAN VAZGEÇMELERINI SAĞLAYABILIRIM. TOPRAK,GÜBRE,ARPA VE INCE ÇORAP TEMIN EDILEREK 2 ADET ÇIM ADAM YAPILDI. ÇIM ADAMLARDAN BIRI HER GÜN SUYLA DIĞERI ISE KOLAYLA BESLENDI. BIR SÜRE SONRA SUYLA BESLENEN ÇIM ADAMIN ÇIMLENDIĞI, DIĞER ÇIM ADAMIN ISE ÇIMLENMEDIĞI GÖZLEMLENDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: GÖZLEM ,ARAŞTIRMA ,INCELEME ,VERI TOPLAMA ,ANALIZ,SENTEZ,DENEY YAPMA

ULAŞILAN SONUÇLAR: KOLANIN CANLILARA ZARARLI OLDUĞU BITKILER ÜZERINDE GÖZLEMLENDI.BÖYLECE INSANLARIN KOLANIN ZARARLARI KONUSUNDA BILINÇLENMESI SAĞLANACAK VE INSANLAR KOLADAN VAZGEÇEBILECEK.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: İNSANLAR TÜKETTIKLERI YIYECEKLERIN SAĞLIĞA ETKISINI ARAŞTIRABILIRLER.SAĞLIKLARINA ZARAR VERMEYEN DOĞAL IÇECEKLERE YÖNELIRLER.BILINÇLI BESLENME ALIŞKANLIĞI OLUŞABILIR.

KAYNAKLAR: FORUMDAS.NET,INTERNET,KITAPLAR,ANSIKLOPEDILER,INSAN KAYNAKLARI.

PROJENİN TAKVİMİ: 1-30 KASIM : PROBLEM TESPITI,LITERATÜR TARAMASI,MALZEMELERIN TEMINI 1-30 ARALIK: PROJE DENEYININ YAPILMASI 1-20 OCAK: SONUÇLARIN DEĞERLENDIRILMESI

PROJE BÜTÇESİ: 3TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: PROJEYI GERÇEKLEŞTIRIRKEN ÖĞRETMENIMIZDEN,AILEMIZDEN VE ARKADAŞLARIMDAN DESTEK ALDIM.