“YUNUS EMRE ŞİİRLERİ OKUMALARI” AFİŞ HAZIRLAMA YARIŞMASI

Yunus Emre
Yunus Emre

Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında ortaokul öğrencileri arasında “Gönül Çalab’ın Tahtı: Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü” içerisinden seçecekleri en az üç kelimenin yer alacağı anlamlı bir cümle ile afiş oluşturulması.

ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİLİMİZİN ZENGİNLİKLERİ PROJESİ

“YUNUS EMRE ŞİİRLERİ OKUMALARI” AFİŞ HAZIRLAMA YARIŞMASI

ŞARTNAMESİ

YARIŞMAYI DÜZENLEYEN

Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü

İlkokul Ortaokul Öğrenci Yarışmaları için sayfamızı ziyaret ediniz.

AMAÇ

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilecek olan Dilimizin Zenginlikleri Projesi; okullarda yapılacak söz varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanıması, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşması, buna bağlı olarak da dili iyi kullanması ve düşünce dünyasını geliştirmelerini amaçlamaktadır.

HEDEF KİTLE

Yarışmanın hedef kitlesi Çankırı ilindeki resmî/ özel eğitim öğretim kurumlarında öğrenim gören ortaokul öğrencileridir.

YARIŞMAYA KATILACAK ESERLERDE ARANAN ŞARTLAR

 1. Yarışmaya katılacak öğrencinin Çankırı il genelindeki bir ortaokul kurumunun öğrencisi olması gerekir.
 2. Öğrenciler yarışmaya yalnızca 1 (bir) eser (afiş) ile katılabileceklerdir.
 3. Afişler, Gönül Çalab’ın Tahtı: Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü içerisinden seçilecek en az 3 (üç) en fazla 12 (on iki) kelimeden oluşmalıdır.
 4. Afişler, 35 cm x 50 cm ebadındaki resim kâğıdına ya da özgün olarak dijital ortamda hazırlanmalıdır. Dijital ortamda yapılan tasarımlar için renkli olarak baskı 35 cm x 50 cm boyutunda kâğıda alınmalıdır.
 5. Hazırlanacak afişlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yayın organında yer almamış olması gerekir.
 6. Afişlerin hiçbir bölümünde reklam içerikli veya bir sponsora ait olabilecek logo ve herhangi bir markayı temsil edebilecek görsel veya yazılı içerik kullanılmamalıdır.

DİĞER HUSUSLAR

 1. Yarışmaya katılan öğrenciler bu şartnameyi kabul etmiş sayılacaklardır.
 2. Eserler ekteki formu doldurmak koşuluyla okul idarelerine teslim edilecektir.
 3. Okullar kendi öğrencilerinin afişlerini oluşturacakları eser inceleme komisyonunca değerlendirerek seçtikleri birincileri İl/ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaştıracaklardır. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, eser inceleme komisyonları tarafından yapılacak değerlendirmenin ardından ilçe birincisi seçilen eseri İl Millî Eğitim Müdürlüğüne ulaştıracaklardır. İlçelerden ve il merkezinden birinci seçilen eserler, İl Millî Eğitim Müdürlüğünün eser inceleme komisyonu tarafından değerlendirilip dereceye giren öğrenciler belirlenecektir.
 4. İlçelerde ilçe birincisi, il merkezinde ise okul birincisi seçilen eserler ve eser sahibinin bilgileri (adı/soyadı/okulu) 03.01.2024 Çarşamba günü saat 12.00’ye kadar DYS üzerinden İl Milli Eğitim Müdürlüğüne resmi yazı ile bildirilecektir. Ayrıca söz konusu eserlerin ortaogretim18@meb.gov.tr mail adresine de ulaştırılması gerekmektedir. İlgili tarih ve saatten sonra teslim edilen eserler yarışmaya dâhil edilmeyecektir.
 5. Dereceye giren afiş eser sahipleri ödüllendirilecektir.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yapılacak Çalışma Tarih
1 Şartnamenin Okullara Gönderilmesi 21 Aralık 2023
2 Öğrenci Eserlerinin Okul İdarelerine Teslim Edilmesi 29 Aralık 2023
3 Okul Birincisi Eserlerin Seçilip İlçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, İl Merkezinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Teslim Edilmesi 3 Ocak 2024
4 İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine Teslim Edilen Eserler Arasından Birincilerin Seçilmesi 5 Ocak 2024
5 İlçe Birincisi Seçilen Eserlerin İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Teslim Edilmesi 9 Ocak 2024
6 İlde Dereceye Giren Öğrencilerin Belirlenmesi 10 Ocak 2024

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ VE PUANLAMA

Amaca Uygunluk 25 Puan
Yaratıcılık 25 Puan
Görsellerin uyumu 25 Puan
Özgünlük 25    Puan

 

ÖDÜL

Birinciye 1000 TL HEDİYE ÇEKİ
İkinciye 750 TL HEDİYE ÇEKİ
Üçüncüye 500 TL HEDİYE ÇEKİ

 

https://cankiri.meb.gov.tr