Yıldızlı Projeler Yarışması

Üst üste iki yıl Türkiye’nin ‘En Aktif Bilim ve Teknoloji Kulübü’ ödülünü alan YTÜ IEEE öğrenci Kulübü, bu yıl ‘Fikrini Geleceğe Taşı’ sloganıyla Yıldızlı Projeler Yarışması’nın 5.sini düzenliyor. Geçtiğimiz dört yılda 487 başvuru alan Yıldızlı Projeler Yarışması, ilk yılında İstanbul Sanayi Odası’nın, ikinci yılındaysa Makine Tanıtım Grubu’nun ana sponsorluğuyla düzenlendi. Bu yıl Yıldızlı Projeler Yarışması, Elginkan Vakfı’nın ana sponsorluğunda YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile gerçekleşecek.

 

Diğer yarışmalara göre göze çarpan en büyük farklılık, proje seçimini bilim kurulunun ve sanayi kurulunun birlikte yapmasıdır. Başarılı sanayicilerden oluşan Sanayi Kurulu ve üniversitelerin gözde akademisyenlerinden oluşan Bilim Kurulu sayesinde, sürekli dile getirilen ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen üniversite-sanayi işbirliği somutluk kazanıyor. Finalist projeler, Yıldızlı Projeler Yarışması’nın yenilikçi jüri yapısı ve somutlaşmış Üniversite-Sanayi işbirliği sayesinde, Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi’nden yararlanmak için rakiplerinin bir adım önüne geçmiş oluyor.

 

Birinciye 20.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye 10.000 TL para ödülünün yanı sıra, ilk 10 projeye 1.000 TL mansiyon ödülü verilecektir. Yıldızlı Projeler Yarışması ile proje sahiplerine toplamda 52.000 TL para ödülü verilecektir. Buna ek olarak; finale hak kazanan ‘ilk üç finalist’ projeler için oluşturulan, sanayicilerin ve akademisyenlerin bulunduğu danışma kurulu, isteyen ekiplere profesyonel destek ve proje gelişimi için mentörlük yapacak. Birçok ilin teknoparklarında ofis açma desteği de verilecektir.

Yıldızlı Projeler Yarışması proje konuları ana başlıklar halinde aşağıda verilmiştir.

 • Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Enerji Sistemleri, Elektrikli Araçlar
 • Enerji Verimliliği ve Kalitesi
 • Kontrol ve Otomasyon Uygulamaları
 • Mekatronik ve Robotik Uygulamaları
 • Elektrik Makineleri ve Güç Elektroniği
 • Haberleşme Tekniği ve Sistemleri
 • Elektronik Devreler ve Sistemler
 • Akıllı Sistem ve Uygulamaları (Bina, Enerji, Fabrika, Makine Otomasyonu)
 • Mobil, Bilgisayar ve Yazılım Uygulamaları
 • Mekanik, Malzeme ve İmalat Uygulamaları
 • İnterdisipliner Mühendislik Uygulamaları
 • Diğer

 

Yıldızlı Projeler Yarışması’na katılan proje sahibi ekiplerin projelerini geliştirmeleri ve daha verimli hale getirmeleri amacıyla yarışmaya danışmanlık sistemi olacaktır. Ayrıca Final Günü’nde melek yatırımcıların proje sahiplerini yakından takip edeceği bir ortam olacaktır.

 

 

“DANIŞMAN” finale kalmaya hak kazanmış proje ekiplerine, finalin ardından projelerini geliştirmeleri konusunda YTÜ IEEE Öğrenci Kulübü’nün aracılığıyla periyodik olarak önerilerde bulunan tecrübeli ve gönüllü kişiler olarak adlandırılır. Dereceye giren proje ekiplerine Yıldızlı Projeler Yarışması Organizasyon Komitesi tarafından birer danışman atanır.

 

 

Yarışmaya T.C. veya K.K.T.C üniversitelerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabiliyor. Yıldızlı Projeler Yarışması’na başvurmak için yapmanız gereken tek şey http://www.elektrikport.com/proje/ adresindeki başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmak.

Yarışma ile ilgili daha detaylı bilgi için www.elektrikport.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın başvuru için son tarih 26 Nisan 2013!