YENİ NESİL TRAFİK LAMBASI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI:
KÜRESEL ISINMANIN VE EKONOMİK KRİZİN ARTIŞ GÖSTERDİĞİ ŞU ZAMANDA ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLAMAK İÇİN, ÜÇ MONİTÖRDE ÜÇ FARKLI RENK (KIRMIZI, SARI, YEŞİL) İÇEREN NORMAL TRAFİK LAMBALARININ YERİNE TEK MONİTÖRDE ÜÇ RENK BULUNDURAN TRAFİK LAMBASI TASARLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
1-KÜRESEL ISINMAYA VE ENERJİ TASARRUFUNA KARŞI ÖĞRENCİLERİ BİLİNÇLENDİRMEK VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAK.2-ÖĞRENCİLERİN TRAFİK KURALLARINA UYMA BİLİNCİNİ GELİŞTİRMEK.3-BASİT AYDINLATMA DEVRELERİ VE ELEMANLARININ (LEB DİYOT,AMPUL VB.) ÇALIŞMA PRENSİBİNİ KAVRAMAK.4-ÖĞRENCİLERİ FEN BİLİMLERİ ALANINDA YARATICILIĞA TEŞVİK ETMEK.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMİZDE, TRAFİK LAMBALARININ ÜRETİMİNDE HARCANAN PARANIN VE TÜKETİLEN ENERJİNİN ÜÇTE BİRİ FİYATINA MAL OLACAK AYRICA FAZLA LED DİYOT KULLANIMI SONUCU ORTAYA ÇIKAN KÜRESEL ISINMANIN DA ÖNÜNE GEÇEBİLECEK YENİ NESİL BİR TRAFİK LAMBASI TASARLADIK. PROJE KIRMIZI,SARI VE YEŞİL RENKLERİNİ BARINDIRAN ÜÇ FARKLI MONİTÖRÜN, TEK MONİTÖR İÇERİSİNDE BİRLEŞTİRİLMESİYLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. AYRINTILI BİLGİ İÇİN WWW.ETTL.JİMDO.COM ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TRAFİK KAZALARINI ÖNLEMEDE ÇOK ÖNEMLİ BİR GÖREVİ ÜSTLENEN TRAFİK LAMBALARININ KULLANIM VE ÜRETİM ORANLARI OLDUKÇA FAZLADIR. TRAFİK LAMBALARININ ÜRETİMİNDE KULLANILAN LED DİYOT VE MONİTÖR SAYILARININ ÇOK FAZLA OLMASI HEM TRAFİK LAMBALARIN MALİYET FİYATLARININ ÇOK PAHALI OLMASINA HEM DE KÜRESEL ISINMANIN ARTIŞ GÖSTERMESİNE SEBEP OLMAKTADIR. PROJEMİZDE, TRAFİK LAMBALARININ ÜRETİMİNDE HARCANAN PARANIN VE TÜKETİLEN ENERJİNİN ÜÇTE BİRİ FİYATINA MAL OLACAK AYRICA FAZLA LED DİYOT KULLANIMI SONUCU ORTAYA ÇIKAN KÜRESEL ISINMANIN DA ÖNÜNE GEÇEBİLECEK YENİ NESİL BİR TRAFİK LAMBASI TASARLADIK. PROJE KIRMIZI,SARI VE YEŞİL RENKLERİNİ BARINDIRAN ÜÇ FARKLI MONİTÖRÜN, TEK MONİTÖR İÇERİSİNDE BİRLEŞTİRİLMESİYLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. LİTERATÜR TARAMASI WWW.ETTL.JİMDO.COM HTTP://TEKNOLOJİ.JİMDO.COM/ELEKTRONİK_DEVRELER.PHP WWW.ACİLTASARRUF.NET GERÇEKLEŞTİRİLEN FALİYETLER 1-LAMBALARIN ÇALIŞMASI İÇİN GEREKLİ ELEKTRİK DEVRESİNİN TASARLANMASI. 2-TRAFİK LAMBASININ TEK MONİTÖRLÜ DIŞ GÖVDESİNİN OLUŞTURULMASI. 3- OLUŞTURULAN ELEKTRİK DEVRESİNİ LAMBANIN DIŞ GÖVDESİNE TAKILARAK TEST EDİLMESİ. 4-LAMBALARIN DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE MONTAJ EDİLMESİ. FAALİYET TAKVİMİ: TEMMUZ 2008 PROBLEMİN BELİRLENMESİ VE LİTERATÜR TARAMASI. AĞUSTOS 2008 PROJENİN ANALİZ SENTEZ VE DEĞERLENDİRMELERİNİN YAPILMASI. EYLÜL 2008 TASARIMIN GENEL ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ. EKİM 2008? DE PROJENİN MALZEMELERİNİN TEMİN EDİLMESİ. KASIM 2008 PROJENİN YAPILMASI VE EKSİKLERİNİN GİDERİLMESİ. ARALIK 2008 DEĞERLENDİRME VE TEST ETME. KULLANILAN YÖNTEMLER: 1-ELEKTRİK DEVRE TASARLAMA 2-SLİKONLAMA 3-DENEY 4-LEHİMLEME 5-BOYAMA 6-KESİM 7-YAPIŞTIRMA PROJE BÜTSEİ:100YTL ULAŞILAN SONUÇLAR VE DEĞERLENDİRİLMESİ PROJE TAMAMLANDIKTAN SONRA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞTIĞI GÖZLEMLENDİ. PROJEMİZDE ÇİFT RENKLİ LED DİYOTLAR VE GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANILARAK GELİŞTİRİLEBİLİR.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin