YARDIMSEVER MERDİVEN

PROJE ADI : YARDIMSEVER MERDİVEN

PROJE AMACI:
PAZAR ALIŞVERIŞINDEN DÖNEN INSANLARIN IÇI YÜK DOLU PAZAR ARABALARINI VEYA BEBEK ARABALARINI ÜST KATLARDAKI EVLERINE ÇIKARMALARINDA KOLAYLIK SAĞLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
PAZAR ALIŞ VERIŞINDEN DÖNEN INSANLARIN PAZAR ARABALARI ILE ÜST KATLARA ÇIKARKEN KARŞILAŞTIKLARI TAŞIMA SORUNUNUN GIDERILMESINE YÖNELIK EĞIK DÜZLEM TASARLAMAK.APARTMAN GIRIŞ KATLARINA BIRAKILAN BEBEK ARABALARININ ÇALINMA IHTIMALINI ÖNLEMEK.SABIT EĞIK DÜZLEM YAPIMI YERINE AÇILIR KAPANIR BIR SISTEM YAPARAK EKONOMIK VE KULLANIM KOLAYLIĞI SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
PROJEMIZ PAZAR ARABASI VE BEBEK ARABASININ MERDIVEN BASAMAKLARINDAN ÇIKARTILIRKEN KARŞILAŞILAN ZORLUĞA YÖNELIK OLARAK TASARLANMIŞTIR. PROJEDE PAZAR ARABASI VEYA BEBEK ARABASI BASAMAKLARDAN YUKARI TAŞINACAĞI ZAMAN MERDIVEN KORKULUĞUNA MENTEŞELERLE TUTTURULMUŞ OLAN DEMIR TIRTIKLI LEVHA BASAMAKLARA YATIRILIR. BU SAYEDE MERDIVENIN BIR KISMINDA EĞIK DÜZLEM ELDE EDILMIŞ OLUR. ARABALARIN YUKARI TAŞINMASI IŞLEMI BITTIKTEN SONRA DEMIR LEVHA TUTULARAK KORKULUKTAKI MIKNATIS YARDIMI ILE KAPATILIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
PROJENIN MALIYETINI HESAPLAMAK IÇIN OKULUMUZDAKI MERDIVENLERIN ÖLÇÜMÜ YAPILMIŞTIR.PROJEMIZ AĞIRLIKLI OLARAK PAZAR ARABASI VE BEBEK ARABASINA YÖNELIK OLARAK TASARLANDIĞI IÇIN BU ARABALARIN ARKA IKI TEKERLEKLERI ARASINDAKI UZUNLUKLAR ÖLÇÜLMÜŞTÜR.İKI TEKERLEK ARASI UZUNLUK ILE OKUL MERDIVENININ UZUNLUĞU HESAPLANARAK OLUŞTURULACAK EĞIK DÜZLEM BOYUTU HESAPLANMIŞTIR.ÖLÇÜLEN BU HESABA UYGUN OLARAK ESNAFTAN TIRTIKLI DEMIR SAÇ VE BETON DÖKME FIYATLARI ISTENMIŞTIR.MIKNATIS VE MENTEŞE FIYATLARI DA BULUNDU.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
İNTERNET ORTAMINDA PROJENIN DAHA ÖNCEDEN YAPILIP YAPILMADIĞI TARAMASI YAPILDI.İNTERNET ORTAMINDA VE KAYNAK KITAP ARAŞTIRMALARINDA EĞIK DÜZLEM, MIKNATISIN KULLANIM ALANLARI VE SÜRTÜNMENIN FAYDALARI KONULARI IÇIN BILGI VE RESIM TARAMASI YAPILIP DOSYA OLUŞTURULDU.PAZAR ALIŞVERIŞI YAPAN INSANLARA SORUNUN ÇÖZÜMÜ IÇIN DÜŞÜNÜLEN PROJE ANLATILMIŞ VE PROJEMIZIN FAYDA SAĞLAYIP SAĞLAMAYACAĞI HAKKINDA BILGI PAYLAŞIMI YAPILDI.PROJEYE UYGUN MAKET ÇALIŞMASI YAPILDI.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
MERDIVENLERE YERLEŞTIRILEN EĞIK DÜZLEM AÇILIR KAPANIR HALDE ÇALIŞMASI SAĞLANMIŞ. OLUŞTURULAN EĞIK DÜZLEM SAYESINDE YÜK TAŞINMASINDA KOLAYLIK SAĞLANMIŞTIR. PAZAR ALIŞVERIŞI YAPAN INSANLARLA GÖRÜŞMEDE PROJEMIZIN BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYACAĞI BELIRTILMIŞ. MERDIVEN KORKULUĞUNA YERLEŞTIRILEN MIKNATISLAR SAYESINDE DE AÇMA VE KAPAMADA PRATIKLIK SAĞLANMIŞ.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
PROJEMIZ ILE BIRLIKTE BINA IÇLERINDE DE EĞIK DÜZLEMLERIN KULLANILABILIRLIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR. BINA IÇLERINDEKI MERDIVENLERE BETON DÖKME YAPILMASI HEM PAHALI HEM KULLANIM ALANININ DARALMASINA NEDEN OLMAKTADIR. PROJEMIZDE ISE HEM KULLANIM ALANIN DA BIR DARALMA OLMAMASI HEM EKONOMIK OLMASI SAYESINDE TERCIH EDILEBILIRLIĞI ARTMIŞTIR.PROJEMIZ ISTENDIĞI AN KOLAYLIKLA MERDIVENDEN ÇIKARILABILIR.PROJEMIZDEKI DEMIR LEVHANIN TIRTIKLI OLMASI NEDENIYLE SÜRTÜNME ARTTIRILMIŞ VE GÜVENLI TAŞIMA SAĞLANMIŞTIR.

KAYNAKLAR:
HTTP://WWW.FENSAYFAM.COM/ HTTP://WWW.MEB.GOV.TR/WEB_TABANLI_YARISMA/UNIVERSITE/FEN/1/EGIKDUZLEM.SWF HTTP://TR.WIKIPEDIA.ORG HTTP://WWW.MIKNATISMARKET.COM/

PROJENİN TAKVİMİ:
10?30 KASIM 2009 PROBLEMIN BELIRLENMESI, KAYNAK TARAMASI. 01?16 ARALIK 2009 PAZAR ALIŞ VERIŞI YAPAN INSANLARLA KONUNUN PAYLAŞILMASI. 17?22 ARALIK 2009 PAZAR VE BEBEK ARABALARI ILE MERDIVEN BASAMAKLARININ BOYUTLARININ ÖLÇÜLMESI. 23?30 ARALIK 2009 ÖLÇÜMLERE UYGUN OLARAK MALZEMELERIN FIYATLARININ BULUNMASI. 05?18 OCAK 2010 PROJE MAKETI VE TEST ÇALIŞMALARININ YAPILMASI.

PROJE BÜTÇESİ:
11 BASAMAKLI MERDIVEN IÇIN AŞAĞIDAKI IKI FIYAT ALINMIŞTIR. 50 CM X 3.65 CM BOYUTUNDAKI TIRTIKLI DEMIR SAC: 19 TL 50 CM X 3.65 CM BOYUTTAKI MERDIVENE DÖKÜLEN BETON FIYATI: 25 TL 2 ADET MIKNATIS 12 TL 2 ADET MENTEŞE 3 TL TOPLAM BÜTÇE: 34 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
KARAMÜRSEL 100. YIL ANADOLU MESLEK LISESI TEKNIK LISE ENDÜSTRI MESLEK LISESI VE MESLEKI EĞITIM MERKEZI FIZIK ÖĞRETMENLERI.

Rıdvan DURUKAN
Serhat KIZILKAYA
Bu Benim Eserim Proje Yarışması