Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu 2016

Başvuru için TIKLAYINIZ

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü, TÜBİTAK BİDEB tarafından desteklenmesi halinde, 21-26 Ağustos 2016 tarihlerinde “Üniversite Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu 2016” etkinliği düzenleyecektir. Bu senen 6. kez düzenlenmesi planlanan etkinlik, başvuru yapacak üniversite öğrencileri arasından 30 başarılı öğrenci seçilmesiyle, TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde yer alan TÜSSİDE tesislerinde gerçekleştirilecektir. Eğitime başvuru, katılım, ulaşım, konaklama ve yemek TÜBİTAK BİDEB tarafından desteklenerek ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Önemli Tarihler:
Eğitim tarihi: 21 – 26 Ağustos 2016
Başvuru tarihi: 16 Mayıs 2016 – 01 Temmuz 2016
Başvuru sonuç tarihi: 29 Temmuz 2016

Başvuru, ulaşım, eğitim, yemek ve konaklama ücretsizdir.
Eğitim Yeri: TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi, TÜSSİDE Tesisleri

Başvuru Koşulları:

1- 2016-2017 öğretim yılında Üniversite Lisans 2. , 3. ya da 4. sınıfta öğrenim görecek,
2- Genel not ortalaması 4 üzerinden 3.00 ve 3.00’dan yüksek olan veya 100 üzerinden 80.00 ve 80.00’dan yüksek olan,
3- Üniversite Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulu 2016 başvuru formunu dolduran,
4- Başvuru formunda “ Üniversite Öğrencileri İçin Kriptoloji Yaz Okulu 2016’ya neden katılmak istiyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta istekli olduğunu gösteren,
5- TÜBİTAK BİLGEM’in düzenlemiş olduğu bu veya benzeri bir etkinliğe daha önce katılmamış olmak.

Başvurular henüz başlamamıştır.

Etkinliğin Kapsamı

Etkinlik çerçevesinde verilecek eğitimler üç ana başlık altında toplanmaktadır.

1. Kriptoloji Tarihi: Kriptoloji biliminin doğuşu ve tarihsel gelişimi anlatılacak olup, ikinci dünya savaşında kullanılan ve çok önemli bir yeri olan Enigma tipi şifreleme aygıtları tanıtılması hedeflenmiştir.
2. Kriptografik temel yapıtaşları ve analiz teknikleri: Temel şifreleme tekniklerinden başlanılarak, dizi ve blok şifreleme, özet fonksiyonlar, açık anahtar şifreleme metotları ve protokoller tanıtılacaktır. Bunların yanı sıra şifreleme algoritmalarına yapılabilecek saldırılar ve analiz metotları da ele alınacaktır.
3. Modern uygulama alanlarına örnekler ve yakın gelecek öngörüleri: Kriptoloji biliminin günümüz dünyasında pratik kullanım alanı bulduğu sayısal damgalama, genetik alanındaki ihtiyaç ve kullanımlar, verilerin saklanmasında ve sıkıştırılmasında şifreleme metotları gibi konular anlatılacak olup, bunun yanında başta e-devlet uygulamalarında olmak üzere kişisel bilgilerin saklanması ve mahremiyet gibi kriptografik hizmetlerin sağlanabilmesi için ileri kriptoloji yapıtaşları ve ileri kriptografik protokoller tanıtılacaktır. Gerçekleştirilebilmesi durumunda tüm dünyada büyük değişikliklere yol açacak olan kuantum kriptografi de ayrı bir başlıkta incelenerek, haberleşme sistemleri, kablosuz ağlar ve türleri, güvenlik standartları, tempest ve elektromanyetik anten ve radar sistemleri tanıtılacaktır.

İletişim

TÜBİTAK BİLGEM
PK:74, 41470, Gebze, Kocaeli
mcs@tubitak.gov.tr
Tel : 0 262 675 21 98
Fax : 0 262 648 11 00

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN KRİPTOLOJİ 2016 YAZ OKULU EĞİTİM PROGRAMI