Uluslararası İpek Yolu Kongresi

Sayın Meslektaşım,

İpek Yolu, Asya ile Avrupa ve Afrika arasında, erken modern dönemlere kadar, yani yaklaşık iki bin yıl boyunca, önemini korumuş tarihsel bir ticaret yoludur. İpek Yolu, ismini yıllarca bu yol vasıtasıyla taşınmış olan Çin ipeğinden almaktadır. Bununla birlikte bu ticaret yolu yüzyıllar boyunca insanlar ve kültürler arasında temel bir bağ oluşturma işlevini de yüklenmiştir.

İpek Yolu üzerindeki ülkeler bugün de dünya ekonomik, sosyal, kültürelve siyasal gündeminin en önemli maddelerindedir. Son dönemde dünyamızın yaşadığı küreselleşme sürecinde, İpek Yolu da doğal olarak yeniden gündeme gelmiştir. Ülkemizin de merkezinde olduğu İpek Yolu’nun çok boyutlu olarak tekrar canlandırılması için akademik çevreler olarak çabalarımız uluslararası bir kongre düzenleme fikrini ortaya çıkartmış bulunmaktadır. “Uluslararası İpek Yolu Kongresi: Ticaret, İşbirliği ve Barış Havzası’nı Yeniden Düşünmek” adı verilen bu kongre çeşitli kurumlar ve Üniversitelerle birlikte, başta İstanbul Ticaret Üniversitesi olmak üzere Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi (ADAM) koordinasyonunda 27-30 Ekim 2013 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecektir.

29 Ekim 2013 tarihi aynı zamanda Pekin ile Londra arasındaki demiryolu hattını birleştirecek olan Marmaray’ın da devreye gireceği tarihtir. Bu projenin tamamlanmasıyla, İpek Yolu güzergahı üzerinde tarihte ilk defa bir demiryolu bağlantısı da tamamlanmış olacaktır. Bu önemli Kongre sayesinde bu tarihi olayın akademik düzeyde Asya Pasifik’teki Çin’den Kuzey Batı Avrupa’da Atlas Okyanusu kıyısındaki Hollanda ve İngiltere’ye kadar tüm ülkelerin gündemine getirilmesi de hedeflenmektedir

İpek Yolu Kongresi, tarihten günümüze kadim dostluklar kurmuş olan ülkelerin yeniden ve daha güçlü bağlarla bir araya gelmesi yanında gelecekteki işbirliğinin arttırılması konusundaki imkânların da tartışılacağı bir platform olacaktır. Kongre’de bir taraftan, tarihi İpek yolu güzergâhında bulunan Afganistan, Azerbaycan, Çin, Güney Kore, Gürcistan Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Suriye, Tacikistan ve Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi ve gelecekte daha da güçlendirmesi konusundaki potansiyeller değerlendirilirken, diğer taraftan bu bağlantının Türkiye’den Batı Avrupa’ya kadar uzanan boyutu üzerinde de durulacaktır. Böylece, dev bir zincirin halkalarını oluşturan bu ülkeler arasında geniş ufuklu bir perspektifle kurulacak olan çok boyutlu ticari, ekonomik ve kültürel ilişkiler sayesinde bu coğrafyanın son iki yüz yıllık kaderinin değişme potansiyeli de gündeme gelecektir.

İpek Yolu coğrafyası yeni bir dönüşümün eşiğinde olup, Tarihi İpek Yolu, tren ağlarıyla, ulaşım hatlarıyla, enerji koridorlarıyla, doğalgaz boru hatlarıyla yeniden uyanmanın arifesinde bulunmaktadır. Bu bağlamda, bölgede yer alan ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin önündeki engellerin kaldırılmasıyla, Türkiye hızlı bir biçimde Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki ticarette bir ana merkez konumuna gelme olanağı bulacaktır.

Tarihteki önemine paralel olarak, son yıllarda önemli bir ticari ve ekonomik merkeze dönüşmekte olan bu coğrafyada, halen İpek Yolu ülkeleri yaklaşık otuz trilyon dolar olan dünya dış ticaret hacminin yüzde yirmi ikisini gerçekleştirmektedir. Bu bağlamda, yakın bir tarihte İpek Yolu güzergahı yeniden güçlü kültürel bir havza olarak dünya ekonomisinin en önemli ekonomik merkezlerinden birisi haline gelmesi kaçınılmaz görünmektedir.

Uluslararası İpek Yolu Kongresi’nde, ülkeler arasındaki ilişkiler sadece doğu-batı ekseninde değil kuzey-güney ekseninde de gündeme getirilecek ve Avrupa ile Asya’yı Afrika’ya bağlayan çok yönlü ticari, ekonomik, siyasal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konuları da alanın uzmanlarınca tartışılacaktır.
Kongre konuşmacıları arasında sadece akademisyenler değil, önemli devlet adamları, kültür ve bilim insanları ve iş adamları da yer alacaktır.
İpek Yolu Kongresine katkı ve teşriflerinizden memnuniyet duyacağımızı belirtir, saygılar sunarım.

Prof. Dr. Mehmet BULUT Prof.Dr. Nazım EKREN
Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör

Ana Konular

İpek Yolunun Tarihi Arka Planı
Ekonomi ve Finans
Ticaret
Çevre
Ulaşım
Teknoloji, Bilim ve Telekomünikasyon
Enerji
Uluslararası İlişkiler
Tarih
Sanat ve Kültür
Sosyoloji
Güvenlik

Kongre Tarihi
27-29 Ekim 2013

Yer
SILENCE ISTANBUL HOTEL & CONVENTION CENTER

Düzenleyen
ADAM: Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi Derneği

Konferans Dilleri
Türkçe ve İngilizce

Amaç
Bu proje tarihten günümüze kadim dostluklar kurmuş olan ülkelerin yeniden daha güçlü bağlarla bir araya gelmesi ve gelecekteki işbirliğinin arttırılması konusundaki imkânların tartışılacağı bir konferans olacaktır. Tarihi İpek yolu güzergâhında bulunan Afganistan, Azerbaycan, Çin, Güney Kore, Gürcistan Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Suriye, Tacikistan ve Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin yeniden gözden geçirilmesi ve gelecekte daha da güçlendirmesi konusundaki potansiyeller üzerinde durulacaktır.
İpek Yolu ülkeleri bir zincirin halkaları gibidir. Ülkeler arasında geniş ufuklu bir perspektifle kurulacak çok boyutlu ticari, ekonomik ve kültürel ilişkiler sayesinde bu coğrafyanın son iki yüz yıllık kaderinin değişme potansiyeli gündeme gelecektir.
Bu konferansla, ülkeler arasındaki ilişkiler sadece doğu-batı ekseninde değil kuzey-güney ekseninde de gündeme getirilecek ve Avrupa ve Asya’yı Afrika’ya bağlayan ve çok yönlü ticari, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi konuları alanın uzmanlarıyla tartışılma ve analiz edilme imkânı bulacaktır.

Prof Dr. Mehmet Bulut
ADAM
Ankara Düşünce ve Araştırma Merkezi Derneği
İlk adım Mah. Yeşilvadi Sok. No:13/A Dikmen-Ankara
T: +90 312 324 64 84
E-posta:[email protected]

Semtur Seminer Kongre Turizm Organizasyon
Barbaros Mah. Başkan Sk. Soyak Gökyüzü Konutları
C Blok D:2 34662 Altunizade / İstanbul
T: +90 216 651 51 11 F: +90 216 474 84 14
[email protected]
www.semtur.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin