Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği Başlıyor

Düşünme Etkinliği
Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği

Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği 9-13 Kasım 2020 haftasında gerçekleştirilecektir.

9-13 Kasım haftasında 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfında okuyan öğrencileri etkinliğe katılmaya davet ediyoruz.

Aynı anda ve bir çok ülkede düzenlenen uluslararası ve çevrimiçi düzenlenen Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği başlıyor.

Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği 9-13 Kasım 2020 haftasında gerçekleştirilecektir. 2014 yılından itibaren Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler ve öğretmenlerle yürütülen etkinliğe katılım her yıl artmaktadır. Etkinliğe T.C. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıf ile hazırlık sınıfında okuyan tüm öğrencileri bekliyoruz.

2020 yılında 9-13 Kasım haftasında 3,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. sınıf öğrencileri ile hazırlık sınıfında okuyan öğrencileri etkinliğe katılmaya davet ediyoruz.

Bilge Kunduz Etkinliğine bireysel olarak katılım söz konusu değildir. Etkinliğe katılmak isteyen öğrencilerin, okullarında bulunan Bilge Kunduz Koordinatörü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Etkinliğe internet bağlantısı olan bir bilgisayar kullanarak okuldan çevrimiçi olarak katılabilirsiniz. Öğrencilerin bilgisayar, programlama veya bilişim konusunda herhangi bir ön bilgiye sahip olmalarına gerek yoktur.

Bilge Kunduz etkinliğinde, çözülmesi gereken 15 görev bulunmaktadır. Kolay, orta ve zor olmak üzere üç farklı zorluk derecesinde ve her bir zorluk derecesinde beş soru olmak üzere görevler sunulmaktadır. Öğrenciler görevleri başarılı olarak tamamladıkça, görevlerin zorluk derecesi değişerek ekrana gelmektedir.

Görevleri çözebilmek için hesap makinası, kağıt ve kalem kullanımına izin verilecektir.

Bilge Kunduz etkinliğinden bir hafta sonra, koordinatörler etkinlik sonuçlarını öğrenciler ile paylaşacaktır. Ekinliği tamamlayan her öğrenci için özel olarak tasarlanmış katılım belgesi elektronik belge olarak verilecektir. Verilecek katılım belgesinde öğrencilerin adı ve aldığı puan bilgisi bulunacaktır.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı “Eğitim Bilimleri Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Başkanlığı” tarafından 09-13 Kasım 2020 tarihleri arasında Türkiye geneli resmî/özel ilk ve ortaokul 3-8. sınıf arası öğrencilerine; lise ve dengi okullardaki hazırlık, 9 ve 10.sınıf öğrencilerine yönelik “Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği” konulu sosyal etkinlik başlıyor.

Bilişim, sınıf veya matematik öğretmenleri koordinatör olarak okul kodu almalıdır.

Öğretmenler İçin
Okulların, Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi-İşlemsel Düşünme Etkinliğine katılması için her okulda bir koordinatör belirlenecektir. Koordinatörlerin bilgekunduz.org sitesinden “koordinatörlük başvurusu” yapması gerekmektedir. Başvuru yapmak için tıklayınız

Okul koordinatörünün görevleri

Etkinlik öncesi:
Koordinatörlük başvurusu yapınız.
Etkinliğe katılacak öğrencilerin sayısına göre, etkinlik yerini ve zamanını planlayınız. Etkinlik ortamında bilgisayar ve internet bağlantısı bulunmasına dikkat ediniz.

Etkinlik süreci:
Öğretmenlerin/Koordinatörlerin okullarını kaydettiklerinde otomatik olarak oluşturulan okul kodunu tüm öğrencilere vermeleri yeterlidir. Etkinliğe tüm öğrenciler katılabilir. Öğrenci seçimi yapmanıza gerek yoktur.
Etkinlik süreci ile ilgili öğrencilerinize bilgi veriniz.
Öğrencilerin bilgekunduz.ankara.edu.tr sitesine giriş yapmasını ve ilgili formu doldurmasını sağlayınız.
Etkinlik sürecini başlatınız.

Etkinlik sonrası
Öğretmenler etkinlik sonrasında okul kodlarını görmek veya değiştirmek ister ve öğrencilerin sonuçlarına bakmak isterse bilgekunduz.ankara.edu.tr/okul_giris adresini kullanabilirler.
Etkinliği tamamlayan her öğrenci için sonrasında özel olarak tasarlanmış katılım belgesi elektronik olarak öğrencilere verilecektir.

Tüm görevlerin çözümleri web sitesinde yer alacaktır.

adresinden kayıt olarak okul kodu almalısınız. Etkinlik günü öğrenciler bu kod ile sorulara erişebilecektir.

Öğrenciler etkinlik günü öğretmenlerin vereceği okul kodu ile bilgekunduz.ankara.edu.tr adresinden sorulara erişebilecektir.

 • 2019 Yılı 3. ve 4. Sınıf Görevleri
 • 2019 Yılı 5. ve 6. Sınıf Görevleri
 • 2019  Yılı 7. ve 8. Sınıf Görevleri
 • 2019 Yılı 9. ve 10. Sınıf Görevleri
 • 2018 Yılı 5. ve 6. Sınıf Görevleri
 • 2018  Yılı 7. ve 8. Sınıf Görevleri
 • 2018 Yılı 9. ve 10. Sınıf Görevleri
 • 2017 Yılı 5. ve 6. Sınıf Görevleri
 • 2017  Yılı 7. ve 8. Sınıf Görevleri
 • 2017 Yılı 9. ve 10. Sınıf Görevleri
 • 2016 Yılı 5. ve 6. Sınıf Görevleri
 • 2016 Yılı 7. ve 8. Sınıf Görevleri

2015 Yılı 5. ve 6. Sınıf Görevleri

 • Kolay Görevler
 • Orta Görevler
 • Zor Görevler