Uluslararası Bilişim Olimpiyatı 2013

Yarışma Alanları

İlköğretim Kategorisi:

1. Web Sitesi / Portal Tasarımı

2. Eğitimde Bilişimin Yeri

3. E-Gelecek

4. Eğlenerek Öğrenelim / Animasyon

Bu katerogoride (Eğlenerek Öğrenelim / Animasyon) katılım yapacak olan proje sahipleri, proje üretme noktasında,
ÖDTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) nin bünyesinde gerçekleştirilen “Sanal Odtü”
projesinden faydalanabilirler.

Ortaöğretim Kategorisi:

1. Web Sitesi / Portal Tasarımı

2. Eğitimde Bilişimin Yeri

3. Yazılım Geliştirme

4. Bilişimde Ar-Ge

5. Eğlenerek Öğrenelim / Animasyon

Bu katerogoride (Eğlenerek Öğrenelim / Animasyon) katılım yapacak olan proje sahipleri, proje üretme noktasında,
ÖDTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) nin bünyesinde gerçekleştirilen “Sanal Odtü”
projesinden faydalanabilirler.

Katılım Koşulları

1. Yarısma ortaokul ve lise ögrencilerine yöneliktir.

2. Yarışmaya başvuru tarihinde öğrencilerin öğrencilik statüsünün sürmesi şarttır.

3. Yarışmaya, bireysel veya en fazla iki kişiden oluşan grup halinde başvuru yapılabilir.

4. Grup katılımcılarının aynı okulda öğrenim görmeleri şarttır.

5. Yarısmaya grup veya birey olarak birden fazla alanda basvuru yapılamaz.

6. Yarışmada ödül projeye verilmektedir. Grup katılımlarında ödül kazanılması haline tek bir ödül verilmektedr.

7. Katılımcı grup veya birey olarak birden fazla projede görev alamaz.

8. Yarısmada her projeye bir danısman eslik edebilir.

9. Projenin özgün olması şart olup, daha once herhangi bir ulusal veya uluslararası yarışmada derece almamıs olması sarttır.

10. Yarışmada tüm işlemler (başvuru, proje yükleme, duyuru vs.) web sitemiz üzerinden online olarak gerçeklestirilecektir.

11. Projeler sayısal (dijital) ortamda hazırlanmak zorundadır. Bunun dışında gerçekleştirilen projeler kabul edilmeyecektir.

12. Yarışma belgelerinin hiç bir yerinde (Kimlik bilgi formu hariç) projeyle ilişkili öğrenci, danışman ve okula ait isim, yazı, işaret, sembol yer alamaz.

13. Proje ile sahipleri arasındaki kimlik ilişkisi, online başvuru sırasında belirlenen başvuru referans numarası ve kullanıcı rumuzu olacaktır. Bu bilgiye sadece organizasyon sekteterliği sahip olacaktır.

14. Tüm katılımcılar, sisteme proje ve proje raporunu yüklemek zorundadır.

15. Yarışmacılardan web sitesi/portal, eğlenerek öğrenelim/animasyon ve yazılım geliştirme alanlarında başvuranlar ftp alanına en fazla 25 Mbyte boyutunda veri transfer edebilir , diğer alanlarda ki yarışmacılar ise en fazla 10 Mbyte veri transfer edebilir.

16. Organizasyon sekreterliği tarafından yarışmacılara ayrılan ftp alanın üzerinde veri transfer etmek isteyen yarışmacılar (web sitesi/portal, eğlenerek öğrenelim/animasyon ve yazılım geliştirme) projeleri cd/dvd ortamında, proje ön değerlendirme tarihinden önce organizasyon sekreterliğinin elinde olacak şekilde gönderebilir.

17. Yarışmacıların kullandıkları programların lisans sorumlulukları kendilerine aittir. Organizatör kurumlar doğabilecek sorunlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

18. Katılımcı herhangi bir kişi veya kurumun, telif hakkı, marka, gizlilik, tanıtım ve diğer fikri haklarını

ihlal etmemelidir. Bu ihlalden katılımcı ögrenci ve danısmanı sorumludur.

19. Derece alan bütün projelerin telif hakları proje sahiplerine veya organizatör kuruma aittir.

20. Organizatör kurum, katılan projeleri sergileeme, yayınlama ve arşivleme hakkına sahiptir.

21. Organizatör kurum projelerin geri gönderilmesinden sorumlu degildir.

22. Projenin herhangi bir içeriği, genel ahlak kurallarına aykırı,müstehcen, aşağılayıcı, kötüleyici ve

23. iftira edici içerige sahip olmamalıdır.

24. Yarışmacılar final sunumunda ön değerlendirme için gönderilen sunumların güncellenmiş hali ile sunum yapabilirler.

25. Proje itiraz süresi, yarışma takviminde belirtilen tarihler arasındadır. Bu tarihler dışında yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

26. İtirazlar ile ilgili değerlendirmeleri jüri üyeleri ve yürütme kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilecektir.

27. Yarışmacılar şikayet,istek ve dileklerini organizasyon sekreterliğine web sitesi üzerinden yapacaktır. Web sitesine yapılan başvuruların dışındaki başvurular dikkate alınmayacaktır.

28. Yarışmacılar organizasyon süresince organizasyon sekreterliğinden yarışma süreci, detayı ve sunumu hakkında bilgi alabilecektir.

29. Katılımcı öğrencilerin ve danışmanlarının organizasyon süresince yeme-içme, transfer ve konaklama ihtiyaçları organizasyon tarafından karsılanacaktır.

30. Organizatör kurum organizasyonun içerigi ile ilgili degisiklikler yapma hakkına sahiptir. Bu degisiklikler resmi web sitesi www.ebiko.org adresinden yayınlanacaktır.

31. Yarısmaya online olarak basvuruda bulunmak tüm katılım kosullarını Kabul etmek anlamına gelir.

Yarışma Yöntemi
Yarışma üç aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşamada kendi alanında uzman jüri üyeleri tarafından gönderilen projeler ön değerlendirmeye tabi tutulur

İkinci aşamada finale kalan yarışmacılar proje sunumlarını gerçekleştirir

Üçüncü aşamada ise jüri tarafından final değerlendirmeleri yapılır ve sonuçlar ilan edilir.

Değerlendirme Ölçütleri

İÇERİK:

1. İçerikte özgünlük: Yeni ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış konulardan seçilmiş olması önemlidir. Derleme ve ya toplama, bilimsellikten uzak bilgilere fazla yer verilmemelidir.

2. Kaynaklar: Hazırlanan projede faydalanılan kaynaklar ayrıca belirtilmelidir.

3. Zenginlik: Çok fazla kaynaktan araştırma yapılarak hazırlanmış ve zengin bir içeriğe sahip olmalıdır. Bunun hazırlanması sırasında tekrarlara yer verilmemelidir.

4. Doğruluk: İçeriğin zenginliği kadar doğru ve güvenilir olması da önemlidir. Bu nedenle tasarımın hazırlanmasında faydalanılan kaynakların güvenilir kaynaklar olmasına dikkat edilmelidir.

TASARIM:

1. Özgünlük: Hazırlanacak projelerin daha önce başkaları tarafından yapılmamış veya aynı kişiler tarafında yapılmış ise, başka bir yarışma v.b. yerlerde sunulmamış olması gerekir. Yani özgün bir içerik yapısına sahip olmalıdır.

2. Görsellik: Estetik açıdan göze hitap etmelidir. Gereksiz ayrıntılardan kaçınılmalıdır. İşin önemli kısımlarına ağırlık verilmelidir.

3. Düzen: Kullanım kolaylığı sağlamalıdır.

FONKSİYONELLİK (İşlevsellik):

1. Kolay Kullanım: Hazırlanan projenin kullanıcı dostu olması, konu hakkında daha önce bilgisi olmayanların bile kolayca &ldquo adapte&rdquo olması beklenir.

2. Düzgün Çalışması:Hazırlanan projenin uygulanması sırasında eksik bırakılmış, tamamlanmamış işlemleri olmamalıdır. Bütün işlemlerde bir bütünlük olmalıdır.

3. Uyum: Hazırlanan projenin bütün başlık ve alt başlıklarının birbirleri ile ahenk içerisinde olmalısıdır.

TEKNOLOJİ:

1. Kullanılan Programlar: Hazırlanan projede kullanılan programların güncel ve kolay elde edilebilen türden olması ve ayrıca bir teknoloji ürünü olması beklenir.

2. Yazılımlar: Hazırlanan projeyi gerçekleştirecek kişilerin, kullanılan yazılımlar (Programlar) hakkında yeterli bilgiye sahip olması beklenir. Aynı zamanda yazılımların çeşitli ve birbirlerini destekleyici türden olması da önemlidir.

3. Scriptler (Betikler): (WEB sayfası hazırlamada kullanılan) Scriptlerin tasarımın neresinde ve amaçla kullanıldığı, tasarımcılar tarafından bilinmelidir. Hazır scriptler fazla kullanılmamalıdır.

2012 – 2013 Yarışma Takvimi

Online başvuru: 01 Aralık 2012 – 17 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilir. Yarışmanın resmi web sitesinde online başvuru sekmesi tıklanır. Karşınıza gelen e-biko 2013 online başvuru belgesi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur ve gönder düğmesi tıklanır. Online başvuru işlemi tamamlanır.

Proje ve proje raporu yükleme: 01 Aralık 2011 – 17 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilir. Kullanıcı giriş düğmesinden kullanıcı girişi gerçekleşir. Kullanıcı panelinde projemi yüklemek istiyorum linki tıklanır. Gözat düğmesinden ilgili proje veya raporu seçilerek proje yükleme işlemi gerçekleştirilir.

Proje ön değerlendirme: 18 Mart 2013 – 07 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilir. Sisteme yüklenen projeler alanlara göre önceden belirlenen jüri değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları jüri grup başkanları tarafından organizasyon sekreterliğine iletilir.

Ön finalistlerin İlanı: 08 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilir. Ön değerlendirme sonucu yarışma resmi web sayfasından ilan edilir.

Finalistlerin İlanı: 09 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilir. İtiraz başvurularının değerlendirilmesinden sonra sonuçlar yarışma resmi web sayfasından ilan edilir.

Proje sunumları: 12 Mayıs 2013 Pazar tarihinde gerçekleştirilir. Ahmet Ulusoy Liseleri / İncek&lsquo te final sunumları gerçekleşecektir. Sunum süresi, değerlendirme ölçütleri, puanlama, sıralama ve yapılacak yerler final aşamasında web sayfamızdan duyurulacaktır. Sunumlar bilgisayar ortamında gerçekleştirilecektir. Sunum odalarında bilgisayar, sinevizyon aleti ve internet mevcut olacaktır.

Finalistlerin ilanı ve ödül töreni: 13 Mayıs 2013 Pazartesi tarihinde gerçekleştirilir. Ödül töreni Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu / Beşevler&rsquode gerçekleştirilecektir. Finalistlerin dereceleri ilan edilecektir. Dereceye giren yarışmacı(lar)ın ve danışman öğretmen(ler)in ödülleri ve sertifikaları verilecektir.

Sonuçların İlanı

Ebiko 2013 yarışma sonuçları 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü ödül töreninde açıklanacaktır. Ödül töreni ardından yarışmanın resmi web sitesi www.ebiko.org da duyurulacaktır.

Ödüller
 
 

Dizüstü BilgisayarNetbook Bilgisayar
Bilgisayar KursuCep Telefonu
Dijital Fotoğraf Makinesiİşletim Sistemi / Ofis Yazılımı
Finalistlerin Tümüne Taşınabilir Bellek 
Okullara Akıllı Tahta 
  
  

 

E-BİKO 2013’de yaklaşık 75.000 TL değerinde ödül verilecektir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin