“Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası”nı kaçırmayın

Zeka Oyunları
Zeka Oyunları Şampiyonası

Şampiyona “İlkokul (1-2-3-4. sınıflar)”, “Ortaokul (5-6-7-8. sınıflar)” ve “Lise (9-10-11-12. sınıflar)” olmak üzere on iki sınıf üzerinden yapılır.

Şampiyona “İl Finalleri Sınavı”, “Bölge Finalleri Sınavı” ve “Türkiye Finalleri Sınavı” olmak üzere üç aşamadan oluşur. İl Finalleri ve Bölge Finalleri Sınav’ları Şampiyona internet sayfası üzerinden çevrim içi olarak yapılır. Pandemi koşulları gibi aksi bir durum söz konusu olmaması halinde Türkiye Finalleri Sınavı yazılı olarak Ankara’da yapılacaktır. Sınavların yeri ve zamanına ait güncel bilgiler Şampiyona takvim sayfasından takip edilebilir.

Yarışmacılar herhangi bir aşamada elense bile, sonraki aşamalarda sorulan sorulara ve cevap anahtarına sınavdan sonra erişebilecektir.

Dileyen her öğrenci bireysel olarak Şampiyona’ya kayıt olabilir ve İl Finalleri Sınavı’nda yarışabilir. Öğrenci katılım ücreti 50 TL’dir.

Yarışmacıların Şampiyona’ya daha iyi hazırlanabilmesi için katılım ücretini ödeyen herkese geçen yıl Şampiyona’da sorulan tüm soru ve cevaplara erişim hakkı verilecektir. Ayrıca özellikle sayısal, sözel ve mantık kategorilerinde Şampiyona soruları ile benzer zihinsel gelişim egzersizleri içeren GriCeviz Bilişsel Beceri ve Zihinsel Gelişim platformunda kullanılmak üzere 1 yıllık premium üyelik kodu verilecektir.

Her okul, Şampiyona’da yarışan her sınıf için bir takım sorumlusu öğretmen belirler. Öğretmenler kayıt esnasında sorumlu olmak istedikleri sınıfları seçebilir. Bir öğretmen birden fazla sınıfın takım sorumlusu olabilir; fakat bir sınıfın yalnızca bir sorumlu öğretmeni olabilir.

Öğrenciler ve takım sorumlusu öğretmenler bireysel olarak kayıtlarını https://sampiyona.tzv.org.tr adresinden yaparlar.

Yanlış bilgi -hangi aşamada olursa olsun- diskalifiye nedenidir. Kayıt esnasında hatalı girilen bilgi varsa ilk sınavdan önce mutlaka güncellenmelidir.

Takım sorumlusu öğretmenler kendi sınıflarından Şampiyona’ya kayıt olan öğrencilerin listesini ve sınav sonuçlarını görebilir, öğrencilere ait pdf belgelerini indirebilir, öğrenci listelerinde uygunsuzluk tespit etmeleri durumunda değişiklik taleplerini bildirebilirler.

Öğrenciler evlerinden ya da okulun sağladığı internet erişimi olan bir mekândan çevrim içi sınavlara katılabilirler. (Sınav süresi dolduğunda cevap formu kapatılacak ve daha sonra cevap göndermek mümkün olmayacaktır). Yarışmacılar internet erişimine uygun bir ortamın sağlanmasından sorumludur. Herhangi bir nedenle doğabilecek teknik problem nedeniyle sınav sorularına ulaşılamaması, bağlantının kesilmesi ya da cevapların belirlenen süre içinde yollanamaması gibi nedenlerden dolayı TZV farklı bir işlem yapamaz.

Öğretmenler, veliler ve diğer öğrenciler yarışmacılara yardım edemezler.

Şampiyona’ya katılmak isteyen engelli bireylerin yanlarında iletişime katkı sağlayacak bir yardımcı bulunabilir.

Şampiyona sınavlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi, Türkiye Zeka Vakfı Soru Kurulu tarafından, Türkiye Zeka Vakfı Yarışma Standartlarına göre yapılır. Sınavlar 10 soru ve eşitlik bozmada kullanılacak ek sorulardan oluşur. Her soru 10 puandır. Ayrıca soruların sınıf bazında çözülme yüzdelerine göre (0 ile 10 arasında) ek puan verilir. Bir sorunun doğru çözülme yüzdesi D ise o sorudan alınacak puan = 10 + 10x(1-D/100) olarak hesaplanır.

Sıralama yapılırken öncelikli olarak asıl sorulardan alınan puanlar dikkate alınır. Asıl sorulardan eşit puan alan yarışmacılar/takımlar kendi aralarında sıralanırken ek sorulardan aldıkları puanlar dikkate alınır.

Yanlış cevapların puana etkisi yoktur. (Bir soruya hatalı cevap vermek ile o soruyu boş bırakmak arasında fark olmayacaktır.)

Sınavda herhangi bir nedenle iptal edilen soru olması durumunda diğer sorular dikkate alınarak değerlendirme yapılır.

Cevap Formuna eksik, hatalı girilen ya da soruda belirtildiği biçimde girilmeyen cevaplar yanlış olarak kabul edilir. Bu konuda itirazlar kabul edilmeyeceği için cevapların Cevap Formuna hatasız ve soruda belirtilen formatta girilmesi çok önemlidir.

Sınavlara ait ilk sonuçlar, itiraz süreci, itiraz sonrası güncellenen sonuçlar ve Şampiyona’yla ilgili tüm gelişmeler Şampiyona internet sayfasında duyurulur.

Şampiyona’ya katılan 18 yaşından küçük katılımcılardan kayıt esnasında velisinin izni alınır.
Türkiye Zeka Vakfı, gerekli hallerde Şampiyona koşullarında ve takviminde değişiklik yapabilir. Yarışmacıların/takımların diskalifiye olması, yarışmacıların sınav sürecinde başka okullara nakil olması vb. istisnai durumlarda derecelendirme listelerinde değişiklik yapılabilir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında Şampiyona’ya kayıt sağlayanlardan kategorilerini belli etmek amacıyla açık rıza onayıyla alınan bilgiler, üçüncü şahıslarla hiçbir ad altında paylaşılmayacaktır.

Türkiye Finalleri Sınavının Ankara’da yazılı olarak yapılması durumunda ulaşım ve konaklama giderleri katılımcılara aittir.

Şampiyona’ya katılan okullar, öğretmenler ve öğrenciler bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.

https://sampiyona.tzv.org.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

16 − seven =