Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi

Cumhuriyetimizin 90. yılı kutlamaları çerçevesinde ve Dünya barışına katkı sağlamak amacıyla Bakanlığımızca “Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi” projesi gerçekleştirilecektir. Barış Gemisi yolculuğuna, 29 Ekim 2013’te İstanbul-Karaköy Limanı’ndan başlayacak, Tunus, Hırvatistan ve Bosna-Hersek’i ziyaret ederek tekrar İstanbul’a dönecektir.

Dünyanın dört bir yanından bir araya gelen 800 genç, dostluk ve barış mesajlarını Barış Gemisi’nden dünyaya duyuracaklar.

Birbirlerini yakından tanıma şansı elde edecek gençler kendi aralarında dostluklar kuracak ve profesyonel bir ağ oluşturacaklar. Gençlerin oluşturduğu bu dostluk ağı, ülkeler arası ilişkilere de yansıyacak ve ülkeler arasındaki ilişkiler olumlu yönde yeniden şekillenecektir.

Gençler bu yolculukla kültürel farkındalığın yanı sıra sosyal sorumluluk ve gönüllülük bilincine sahip olacaklar. Aynı zamanda yolculuk boyunca gerçekleştirilecek olan çalıştaylar sayesinde çeşitli alanlarda bilgi ve deneyim kazanma fırsatı elde edecekler.

Ev sahipliğini Türkiye’nin yapacağı Barış Gemisi’ne dünyanın 38 ülkesinden 800 genç katılacaktır. Japonya, Güney Kore, Endonezya, Malezya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Mısır, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Lübnan, Katar, Yemen, Bahreyn, Umman, Kuveyt, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova, Yunanistan, Birleşik Krallık, Fransa, İsveç, Almanya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Hindistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika, Yeni Zelanda, Sri Lanka, Libya ve Gana’dan genç temsilciler Barış Gemisi’nde yerlerini alacaklardır.

Katılımcıların 18-27 yaş aralığında olmaları ve gemide iletişim dili İngilizce olacağından iyi derecede İngilizce bilmeleri beklenmektedir.

Katılımcıların İstanbul’a geliş ve İstanbul’dan dönüş maliyetleri kendilerine ait olacaktır. Havaalanlarından veya Esenler Otogarından Karaköy’e transferler organizasyonca yapılacaktır.

Başvurusu kabul edilen gençlerimizin ziyaret edilecek ülkelere ( Tunus, Hırvatistan, Bosna-Hersek) ait vizeye ve en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları için Tunus ve Bosna Hersek vize istememektedir.

 

(Detaylı bilgi için;http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa)
Yabancı uyruklu olup Türkiye’de lisans ve lisansüstü öğrenim gören ve Yabancı Kimlik No’su olan gençler de başvuruda bulunabilecektir.

Seyahat Programında herhangi bir değişiklik olması durumunda Bakanlığımız web sitesinden ayrıca duyuru yapılacaktır.

Son Başvuru Tarihi: 04 Ekim 2013

Başvuruya başlamak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin