Turkish Passport

Türk Pasaportu’na Büyük Ödül

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin destek ve danışmanlığında çekilen, gösteriminin ardından kamuoyunda büyük yankı uyandıran belgesel ‘Turkish Passport’ (Türk Pasaportu) Jewish Eye World Film Festival’inde En İyi Uzun Metraj Ödülü kazandı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk diplomatların barış adına mücadelelerini, kendi yaşamlarını ve kariyerlerini tehlikeye atmalarının öyküsünü anlatan ‘Turkish Passport’ (Türk Pasaportu) belgesel filmi ses getirmeye devam ediyor. Tarihin en büyük soykırımının yapıldığı yıllarda Yahudi vatandaşlara Türk pasaportu vererek soykırımdan kaçıran Türk diplomatları anlatan ‘Turkish Passport’ (Türk Pasaportu) belgeseli, Jewish Eye World Film Festival’inde En İyi Uzun Metraj Ödülü kazandı.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin destek ve danışmanlığında çekilen, gösteriminin ardından otoriteler tarafından büyük beğeni toplayan belgesel ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, üniversite liderlerinin bir arada yaşama kültürüne teşvik edici davranışlarda bulunmalarının önemi üzerinde durdu. Yücel, “ Türk Pasaportu, insanlık tarihinin en utanç verici dönemlerinden birinde, din, dil, ırk ayrımı yapmadan, yapılan vahşetin karşısında umursamaz kalmamayı seçen Türk diplomatlarının, Avrupa’da yaşayan Yahudiler’i kurtarmak adına yaptıkları girişimleri anlatıyor. Bu belgesel filmin özellikle Holokost inkârcılığının yükseldiği son yıllarda, ibretle izlenecek bir belge niteliği taşıdığını düşünüyorum.” dedi. İnsan aklının almakta zorlandığı Holokostun bir daha tekrarlanmaması için, hatırasının yaşatılması ve her sene anılması gerektiğine inandığını söyleyen Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi olarak bu belgeselin bir parçası olmaktan dolayı çok memnun olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin