Türk Telekom İnovasyon Yarışması

Türk Telekom İnovasyon Yarışması

“MÜLTECİLER İÇİN VERİ TÜRKİYE” GÖREVİNİN BİRİNCİ HEDEFİ, TÜRKİYE’DEKİ 3,5 MİLYONDAN FAZLA SURİYELİ MÜLTECİYE DAHA İYİ YAŞAM KOŞULLARI SUNMA AMAÇLARI DOĞRULTUSUNDA, ARAŞTIRMACI GRUPLARA ANONİM MOBİL TELEFON KULLANIMINA İLİŞKİN BÜYÜK BİR VERİ SETİ SAĞLAMAKTIR.

BU AMAÇ DOĞRULTUSUNDA, GÖREV BEŞ ÖNCELİKLİ ALANA ODAKLANMAKTA VE ARAŞTIRMACILARI AŞAĞIDAKİLERE İLİŞKİN ÇÖZÜMLER YARATMAYA DAVET ETMEKTEDİR:

EMNİYET & GÜVENLİK
SAĞLIK
EĞİTİM
İŞSİZLİK
ENTEGRASYON

Bu ana temalardan her biri için özel ödüller verilecektir; ancak görev bu alanlarla ve diğer temalarla (örneğin cinsiyet sorunu, barınma, karaborsa vb.) sınırlı değildir. Temel hedeflerden biri, Türkiye’deki mülteci nüfusuna yarar sağlama amacı doğrultusunda, paydaşlarla birlikte pratik çözümleri hayata geçirmek ve mülteci sorunlarına yönelik olarak büyük veri kullanımı için örnek oluşturmaktır. Proje raporları etik komitesinin değerlendirmesine bağlı olarak halka açık olacak veya birkaç paydaşla özel olarak paylaşılacaktır.

Hassas içeriği nedeniyle mülteci nüfusuna zarar verme potansiyeli olabilecek her türlü bildirilmiş araştırma yalnız ilgili devlet birimleriyle ve STK’larla paylaşılacaktır. Odaklanılan temalarla ilgili ödüllere ek olarak, görev, Büyük Veri analizinde en yenilikçi ve yeni ilerlemeyi öneren projeye bir Araştırma Ödülü ve mülteci nüfusunun esenliği üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olma potansiyeli en yüksek olan projeye bir Etki Ödülü sunmaktadır.

Proje raporları, ilgili devlet kurumları ve STK’lar ile paylaşılarak mültecilerin sorunlarına çözüm bulunması için destek olunacak. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi ve TÜBİTAK konu ile ilgili bilimsel bildiri hazırlayacaklardır.

ARA 2017 BAŞLANGIÇ
WEB SİTESİNİN AKTİF HALE GELMESİ, VERİLERİN HAZIRLANMASI, PROJE DUYURUSUNUN YAPILMASI.

ŞUB 2018 PROJE GRUPLARINCA PROJE TEKLİFLERİNİN SUNULMASI

MAR 2018 PROJELERİN SEÇİMİ
BİLİMSEL ORGANİZASYON KOMİTESİ TARAFINDAN SEÇİLEN PROJE SAHİPLERİNCE ANLAŞMA İMZALANIP VERİNİN PAYLAŞILMASI VE PROJELERİN BAŞLAMASI

MAR 2018 – TEM 2018 PAYLAŞILAN VERİLERLE PROJELERİN HAZIRLANMASI
PAYLAŞILAN VERİLERLERLE PROJELER HAZIRLANMASI

AĞU 2018 PROJE RAPORLARI TESLİM EDİLMESİ
PROJE SONUÇ RAPORLARININ TESLİMİ

EYL 2018 KAZANANLARA İLİŞKİN DEĞERLENDİRME VE İLANIN GERÇEKLEŞMESİ
PROJELERİN DEĞERLENDİRMESİNİN TAMAMLANMASI VE KAZANANLARIN AÇIKLANMASI

EKİ 2018 SONUÇLARIN AÇIKLANMASI
PROJE ÇALIŞTAYI VE KAZANAN PROJELERİN LANSMANI