TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 3

TÜBİTAK Tarih Araştırma Projesi 3

Geçmişten Geleceğe Uzanan Kültürel Bir Rota: Via Egnatia ve Keşan

Yollar medeniyetler arasında kültür aktarımını sağlamıştır. Seyyahlar, tacirler, komutanlar, bilgeler, Keşan gibi, yol üzerindeki kavşaklardan geçmiş, bu merkezler kültürel mozaik ve parçaları bütün haline getirmişlerdir.
Roma İmparatorluğu eseri olan Via Egnatia yolu Arnavutluk’un Dıraç kentinden başlayıp İstanbul’da sona erer. Uzunluğu S35 mil, genişliği 2-3.5 m arasındadır.

Tarihi yolun geçtiği önemli merkezlerden biri olan; Edirne’yi İzmir’e; Yunanistan’ı İstanbul’a bağlayan yolların kesiştiği konumda bulunan Keşan ve çevresinde bu yola ait bulgulara ulaşmamıza rağmen Keşan’da Via Egnatia’ya ait hiçbir tanıtıcı çalışmaya rastlanmamıştır.

8u projeyle Roma imparatorluğu tarafından M.Ö II. bin yılında yaptırılan, Bizans’ı önce 8alkanlara oradan da Adriyatik’e bağlayan, önce askeri amaçla yapılmış daha sonra kültürel, ekonomik ve siyasi bir amaca bürünmüş Via Egnatia yolunu ve bu yolun ülkemizdeki güzergahta yer alan Keşan’ı tanıtarak, buranın bilinmeyen antik tarihini gün yüzüne çıkarmayı ve Via Egnatia yoluyla anılan kültür, ticaret ve turizm merkezi olmasını hedefledik.
Bu proje çalışmamızda; dört akademisyen, bir sivil toplum lideri, iki mülki idare amiri, bir belediye başkanı ile yüz yüze görüşülürken, iki akademisyen ile telefon görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca; altı kitap, üç dergi, iki tez, bir makale, altı web sitesi incelenmiştir.

Yaptığımız yerel gezi ve incelemelerde ayrıca Yunanistan gezisindeki gözlemlerimiz ve elde ettiğimiz bulgulara göre Via Egnatia yolu, Doğu ile Batı’yı kültürel anlamda birbirine bağlayan köprü görevi gördüğü için Keşan’ın önemli bir rolü olduğu anlaşıldı.

Bu nedenle, Keşan’ın Via Egnatia yolu ile anılmasını sağlayarak tarihi, kültürel, sosyoekonomik önemini arttırmayı, Avrupa’da Via Egnatia yolunu yaşatmak amacıyla kurulmuş vakıfların çalışmalarını Keşan’a çekerek hem Via Egnatia’yı tanıtmayı hem de Keşan’ın ve Saroz Körfezi’nin dış turizminin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.

KEŞAN ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ

Danışman: Melda ERNEZ

Proje Öğrencileri
GİZEM ÖZKAN
HAZAL DİZDAROĞLU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × 4 =