TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 9

TÜBİTAK Sosyoloji Araştırma Projesi 9

Ahada Eski Kocam!

Eski eş-sevgili şiddet i diline, dinine, rengine, kültürüne, etnik ve sosyal sınıfına bakılmaksızın bütün toplumlarda görülmüştür. Kadına yönelik şiddet ile ilgili, bir çok çalışma yapılmış fakat; eski eş-sevgili şiddeti(bu problem yeni ortaya çıktığı için) ile ilgili bir araştırma yapılmamıştır. Toplumun bir ferdi olarak bu sorunun tasvirini yapmak ve çözümüne katkıda bulunmak amacıyla bu çalışmayı yapmaya çalıştım. Bu araştırmada diğer araştırmalardan farklı olarak; halkın konu ile ilgili görüşleri alınmıştır. Erzurum Emniyet Müdürlüğün’ den istatistikler alınmış, Aile Mahkemesi çalışanları ve hakimleri, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı ve bilirkişilerle görüşülmüştür. Ayrıca eski eşi ve eski sevgilisi tarafından, şiddete uğramış kişilerle ve bu şiddeti uygulayan kişilerle de görüşülmüştür. Bu araştırmaların genellemelerine göre; Türkiye’ deki kadınların % 2S-% 3(Y u ömürlerinde en az bir kez eşi veya erkek arkadaşı tarafından fiziksel şiddete uğramıştır.

Yaptığım anket çalışmasında;

Boşanma sonrasından ziyade, boşanma öncesi aile içi şiddet konusun da bireylerin görüşleri alınmıştır. Anket 600 kişiye uygulanmıştır. Katılımcıların 212 tanesi erkek, 388 tanesi kadındır.

Bu süreçte; Son 1 (bir) yılda Erzurum genelinde kadına yönelik şiddet konulu haberlerden 17 tane incelenmiştir. Bu haberlerin içinde dikkatimi çeken 2(iki) önemli ayrıntı olmuştur. Eski sevgili-eş cinayetlerinin görünürde 2(iki) ana nedeni vardır;

1. Eski eş ya da sevgiliyi başka bir erkekle görmek.
2. Yeniden birlikteliğe ikna edememek.

ERZURUM ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

Danışman: Meryem Çakır

Proje Öğrencileri
Muhammet Sait SARAÇGİL