TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması

51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına toplam 15.273 proje başvurusu alınmış ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 proje 09-12 Mart 2020 tarihleri arasında 12 bölge merkezinde düzenlenen bölge yarışmasına katılmıştır. Bölge yarışmalarında Birincilik ödülü alan 216 projenin sahibi öğrenciler final yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

Final yarışması 06 – 09 Temmuz 2020 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecektir. Yarışma sergisi ve proje değerlendirmeleri 06 Temmuz 2020 tarihinde açılış töreniyle başlayacak, 08 Temmuz 2020 tarihinde sona erecek ve 09 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak ödül töreniyle yarışma tamamlanacaktır.

Final Yarışmasında her ana alanda Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülleri verilecektir. Proje sahibi öğrenciler ve danışman öğretmelerine para ödülünün yanı sıra ulusal dereceye giren öğrenciler, üniversite sınavına girecekleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda belirtilen bir bölümü tercih etmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı YKS Kılavuzu’nda gösterilen oranlarda ek katsayı uygulamasından yararlandırılacaktır.

Yapılacak final yarışmasında katılımcıların ve ziyaretçilerin sosyal mesafeye dikkat etmeleri, maske ve el dezenfektan kullanımı başta olmak üzere COVID-19 pandemisi sürecinde uygulanan sağlık tedbirlerine azami dikkat etmeleri gerekmektedir.

Proje sahibi öğrenci ve danışman öğretmenlere yarışmayla ilgili detaylı bilgiler e-posta yoluyla iletilecek ve ayrıca bu bilgiler yarışmanın web sayfası olan https://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-lise-ogrencileri-arastirma-projeleri-yarismasi adresinden duyurulacaktır.

Lise seviyesindeki öğrencilerimizin heyecanla beklediği yarışmamıza aileleri ile birlikte tüm öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve bu sürece ilgi gösteren tüm halkımızı bekliyoruz.