TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 6

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 6

Ti-Dil (Türkçe İşaret Dili)
Projenin Konusu: Alt yazılı video yayınlarını sembolik işaret diline çevirmek.
Projenin Amacı: İşitme engelli insanların alt yazılı video yayınlarını anlaşılır bir şekilde izleyebilmesi.
Giriş: Hepimizin bildiği gibi işitme engellilerin video yayınlarını izlerken ne kadar zorlandıklarını anlatmamıza gerek yok. İşitme engelliler görüntüyü izliyor, sesleri duymadıkları için olayları anlayamıyorlar. Bu insanlarında sağlıklı insanlar gibi film, dizi, haber, magazin vs. gibi yayınları anlayarak izleme imkanı sunmak istiyoruz.
Yöntem: Projemiz visual stüdyo 2010 C# dili kullanılarak hazırlanmıştır. Veri tabanı SqlCE4.0 kullanılmıştır. Normal video için her türlü video formatını desteklemektedir.

Veri tabanında kelimeler, başlangıç ve bitiş pozisyonu olmak üzere üç tane alan tanımlanmıştır. Kelimeler alanında dilimizde kullanılan kelimeler; başlangıç ve bitiş pozisyon alanında simgesel dil kaydının ne kadarsüredetamamlandığını, kelimeye uygun simgesel dil video pozisyonu tutulmaktadır.
Simgesel hareketler kameraya çekilerek her bir kelimenin karşılığı olan simgesel dil pozisyonu ve bilgileri veri tabanına girilmektedir. Simgesel kaydımız wmv formatında çekilmiştir.
Altyazıdakisüre,kelimebilgilerinegöreilgilisimgeseldiloynatılarakvideonunanlatımısağlanmaktadır. SRT uzantılı alt yazı kullanılmıştır.

Sonuç/Tartışma: işitme engelli kişilerin video yayınlarını anlayarak izlemeleri onları çok mutlu etmiştir. Bu tekniğimiz gelecekte speechrecognize yöntemi ile cep telefonları üzerinde uygulanması durumunda işitme engelli insanlar telefonları rahatlıkla kullanabilecek ve hayatlarından bir engeli kaldırmış olacağız. Projemizde normal video ve simgesel video oynatılacaktır. Bu iki videoyu birlikte izlemek gözü yorabilir.

GAZİANTEP MEHMET AKİF ERSOY TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
Danışman: Mehmet Kara

Proje Öğrencileri
Muhammed Salih Kazak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

10 − 1 =