TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 14

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 14

Hücrematik Simülasyon
Projenin Konusu: Hücresel otomasyon sistemlerinin oda tahliyesi simulasyonlarında kullanılması
Projenin Amacı: Bu projeyi yapmaktaki amacımız öncelikle binalarda herhangi bir felaket anında oluşabilecek izdiham, panik gibi durumlar önceden simüle edilerek daha tehlike gelmeden önlem alınması can mal kayıplarının en aza indirilmesini sağlamak. Ayrıca inşa edilen bütün binalar için bu sistemi uygulayarak binaların mimarisini can ve mal kaybını en aza indirecek şekilde planlamak.

Kullanılan İşlem Ve Yöntemler: Yazdığımız programda bir matris üzerinden öncelikle duvarlar ve insanların yerleri belirlenir. Sonra bu insanların hızları girdi olarak alınır. Hızların belirlenmesi işlemi özellikle iki kişi aynı yere gitmek istediğinde kimin gidebileceğini bulmakta ve simülasyon çalışırken insanların hareketlerinin gerçeğe uygun olarak tasvir edilmesinde işe yaramaktadır. Girdi işlemleri tamamlandıktan sonra matrisin içindeki engellere dikkat edilerek her bir karenin kapıya olan uzaklığı hesaplanır. Bu sayede herkesin gitmek istediği ve gideceği kareler bulunur. Sanal gerçekliği arttırmak için eklenilen panik durumu da kullanılarak matrisin bir sonraki durumu hesaplanır. İşlemler devam ettirildiğinde animasyon şeklinde bir simülasyon oluşturulur.

Sonuçlar: Sonuç olarak elde ettiğimiz verilerde odanın tahliyesini hızlandıracak birçok etmen tespit edilmiştir. Örnek olarak kapıların yerleri, boyutları, kapının önündeki girişi düzenleyen korkuluklar odanın tahliyesi sırasındaki tahliye hızını etkileyen faktörlerdir.

MANİSA ÖZEL ŞEHZADE MEHMET FEN LİSESİ
MANİSA ÖZEL ŞEHZADE MEHMET ANADOLU LİSESİ
Danışman: Abdulmenaf Er

Proje Öğrencileri
HALİT YAĞAR
AHMET AKİF UĞURTAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

2 × four =