TOPUKLU YAYLASI DENİZLİ DOĞA BİLİM KAMPI 4

TOPUKLU YAYLASI DENİZLİ DOĞA BİLİM KAMPI 4

 

Bu yıl 4.sü düzenlenen Topuklu Yaylası Doğa Bilim Kampımız 1-8 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacaktır. Sandras Dağı’nın eteklerinde yer alan Topuklu Yaylası’nda gerçekleştirilecek olan kamp; ülkemizin her yöresinden, gelecek yıl lise 11 ve 12. sınıfta okuyacak tüm öğrencilerimiz faydalanabilir. Bu kamp, öğrencilere hem bilimsel aktivite, hem de LYS maratonu öncesi bir tatil yapma imkânı sunacak.

Eğitim süresince başta Pamukkale Üniversitesi ve diğer bazı üniversitelerden alanının uzmanı eğitmenler ve kamuda görevli diğer personelinde katılımıyla “Astronomi kavramı ve gezegenler; jeolojik devirler ve jeolojik yapıların anlatımı ve örnekleri; küresel iklim değişikliği; Türkiye’nin ekolojik bölgeleri; Denizli ve çevresinin biyolojik çeşitliliği açısından önemli canlı grupları (bitkiler, böcekler, sürüngenler, memeliler vb); uygulamalı örnekleme çalışmaları; doğa sporları ile ilgili yaralanmalar ve tedavi yöntemleri; doğa ve arazi çalışmaları yöntemi ve arazide harita kullanımı ve yön bulma; milli park ve korunan alan kavramları; eko-turizm ve yönetimi; insan ve doğa; Denizli’nin endemik ve nadir bitkileri ve tehlike durumları; geofitler ve bitki gen kaynakları bakımından önemleri; doğal bitki örtüsünün korunmasında botanik bahçeleri ve herbaryum teknikleri; ekoloji ve çevre kirliliği gibi konular işlenecek. Yetkin akademisyenler tarafından verilecek eğitimin önemli bir kısmı doğa uygulaması şeklinde gerçekleşecek ve doğa eğitimi yedi gün süreyle Topuklu Yaylası’ndaki konaklama alanında sürdürülecek. Kampa katılacak olan toplam 40 lise öğrencisinin tüm giderleri proje bünyesinden karşılanacak. Proje katılımcı listeleri, başvurular tamamlandıktan hemen sonra değerlendirilerek proje web sayfasından ilan edilecek. Proje katılımcılarından başarılı olanlara etkinlik sonunda PAÜ tarafından “Doğa Eğitimi Sertifikası” verilecek.

Başvuru, kamp süreci ve uzman personel ile ilgili detaylı bilgi için http://dogagokbilim.pau.edu.tr adlı web sayfasını ziyaret edebilebilmektedir.