‘’TELL ME A TALE (Bana Bir Masal Anlat)” eTwinning PROJESİ

Çocukların hayal dünyalarına dokunduk.

Masal türü çocuklara sadece büyülü bir dünya sunmakla kalmaz, aynı zamanda zihinsel gelişimlerine de büyük katkı sağlar.

 

Masallar, çocukların geçmişi ve bugünü birbirine bağlamasına ve yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olan en önemli kültürel mirastır. Çocukların hayal güçlerini geliştiren masallar, onları soyut düşünmeye götürür ve duygusal eğitimlerine yardımcı olurken, dil eğitiminde de önemli bir rol oynar.

Pandemiye rağmen verimli ve aktif bir yıl geçirme amacıyla yola çıkan bir grup öğretmen tarafından yürütülen projemizde, çocuklara çeşitli Anadolu ve dünya masalları anlatılarak, onların kitap okuma sevgisi, dil gelişimleri aynı zamanda kültürel mirasımızı tanımaları amaçlanmaktadır.

Masal anlatıcılığı eğitimi almış, aynı zamanda Konya ilinde aktif masal öğretmeni olan Hülya DOĞAN KARABULUT’un kuruculuğunu yaptığı “Tell Me a Tale (Bana Bir Masal Anlat)” projesinde Türkiye, Portekiz ve Romanya’ dan 7 ortak ve onların onlarca öğrencisi işbirliği içinde iletişim örneği gösteriyor. Projede çocuklar gelenekle geleceği birbirine bağlıyorlar. Geçmişin sözlü mirasını alıp geleceğin teknoloji dünyasına uyarlayan okulöncesi öğrencileri, ortak ülkelerin masal kahramanını kodladılar. Ayrıca her bir parçasını farklı öğrencilerin oluşturduğu ‘Masal Robotu’, yine çocukların oluşturduğu ‘Harikalar Diyarı’ nda şehir şehir gezerek masallar anlattı. Çocuklar bunun için Bir kodlama platformu üzerinde robotlarını ilerlettiler. Bunun için beebot, akıllı tahta, projeksiyon gibi teknikleri kullandılar.