TEKERLEKLİ SANDALYE VE ELEKTROMIKNATISLI YÜRÜYEN MERDİVEN

Proje Adı: Tekerlekli Sandalye ve Elektromıknatıslı Yürüyen Merdiven

Proje Amacı: Yürüyen merdivene yerleştirilen bir düzenekte bulunan anahtar ve elektromıknatıs sayesinde tekerlekli sandalye kullanan özürlü kişilerin hiçbir yardım almadan yürüyen merdivenden çıkıp-inmelerini sağlamak.

Giriş: Tekerlekli sandalye kullanan özürlü kişiler yürüyen merdivenli alış-veriş merkezlerine genellikle asansörden çıkmakta ve yürüyen merdivenleri kullanamamaktadırlar. Kaynak taramamızda özürlü kişiler için değişik alternatifler üretildiğini, bu alternatiflerden sadece özürlülerin yararlandığını, diğer kişilerin bunları kullanmadığını gördük. Bizim sistemimizde özürlü kişiler de normal insanların kullandığı merdivenden hiçbir problem yaşamadan kendiliğinden inip çıkabilecekler. Çalışmalarımız ve araştırmalarımız sırasında danışman öğretmenimizden ve sanayide çalışan elektrikçilerden yardım aldık.

Kullanılan Yöntem: Yürüyen merdivenin giriş ve çıkış kısmına bir ray yerleştirdik. Bu rayın içine bir şartel (anahtar) yerleştirdik. Merdiven normal çalışırken anahtar rayın içinde olduğu için kimse anahtarın üzerine basamamaktadır. Tekerlekli sandalye ile gelen kişinin sandalyesinin tekeri rayın içinden ilerlerken tekerlek anahtarı kapatıyor ve sistem çalışarak devreye giriyor. Anahtarın kapatılmasıyla elektromıknatıs mıknatıslık özelliği kazanıyor. Düzenekteki elektromıknatıs sandalyenin tekerleğini kelepçe gibi sabitliyor. Alt bölümden de sandalyeyi tutan sistem sandalyeyi normal insanların çıkışını bozmadan üst bölüme taşıyor. Üst bölümde bulunan raydaki anahtarı açan tekerlek elektromıknatısın mıknatıslık özelliğini yitirmesini ve sistemin devre dışı kalmasını sağlıyor. Böylece tekerlekli sandalye serbest kalıyor. Aynı düzenek iniş bölümüne de uygulanmaktadır.

Proje Bütçesi: Yaklaşık 150 TL

Proje Çalışmasının Takvimi: Ekim: Proje hazırlama ile ilgili gerekli bilgiye ulaşmak, Kasım: Bir problem ortaya koymak, Aralık: Probleme çözümler geliştirmek, Ocak: Bu Benim Eserim başvurusunun yapılması, Şubat: Materyalin hazırlanması, Mart: Proje videosunun hazırlanması, Nisan: Bölge sergisine katılım (seçilirse), Mayıs: Ankara final sergisine katılım (seçilirse)

Sonuçlar ve Sonuçların Değerlendirilmesi: Yürüyen merdivenin alt ve üst kısmına yerleştirdiğimiz düzenek ile insanların normal iniş çıkışı engellenmeden tekerlekli sandalye kullanan kişiler de alış-veriş merkezlerinde rahatlıkla dolaşabilmektedir. Sistemin çalışması için tekerlekli sandalyenin tekerinin anahtarı kapatması ve yürüyen merdivendeki elektromıknatısın mıknatıslık özelliği kazanarak sandalyeyi çekmesi gerekmektedir ki buda kimseyi etkilememektedir. Proje maliyetimizde oldukça düşük olmaktadır.

ANTALYA SERİK Dr.Gülşen-Dr.Baki Özpınar Ortaokulu Yeni Mah Hürriyet cad No 70 FİZİK 2012073038 TEKERLEKLİ SANDALYE VE ELEKTROMIKNATISLI YÜRÜYEN MERDİVEN İBRAHİM SOYUÖZ ZAFER KORUM İSMAİL KARACA

Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin